Premier: zależy nam, aby kolejnictwo „odzyskało swój dawny blask”

Inwestycje w kolej zwiększą komfort i bezpieczeństwo podróżnych, a także przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska – powiedział w środę w Dęblinie (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że rządowi zależy na tym, aby kolejnictwo „odzyskało swój dawny blask”.

„Po to remontujemy, dokonujemy największej w historii ostatnich przynajmniej 30 lat inwestycji w kolejnictwo, w drogi kolejowe, w ciągi kolejowe, odbudowę zamkniętych i budowę nowych dróg kolejowych, szlaków kolejowych, po to, żeby zwiększyć komfort, zwiększyć bezpieczeństwo, zmniejszyć również emisje, a więc zanieczyszczenie środowiska” – powiedział w Dęblinie premier.

Dodał, że zależy im na tym, „aby ta zapomniana część gospodarki polskiej, jaką było kolejnictwo, żeby ona odzyskała swój dawny blask”.

Jak mówił szef rządu, trwająca modernizacja linii kolejowej Warszawa – Lublin „znacząco skróci czas podróży” na tej trasie.

„Jest inwestycją ogromną. Pochłonie prawie 3 mld zł. Mamy te środki przeznczone na tą inwestycję” – powiedział.

Jak dodał, w samym Dęblinie jest remontowany dworzec kolejowy.

„Bardzo zaniedbany. Będzie remontowany kosztem 145 mln zł. A więc też potężna inwestycja, na którą przeznaczamy środki. To zwiększy atrakcyjność Dęblina, okolic, i tej części województwa lubelskiego” – ocenił premier.

Zgodnie z planem, na stacji Dęblin docelowo zostaną wybudowane trzy nowe perony, które zyskają funkcjonalne wiaty, ławki, zegary, oświetlenie i tablice informacyjne. Będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, a ścieżki dotykowe ułatwią poruszanie się osobom niedowidzącym. Rowerzyści skorzystają ze specjalnych stojaków na rowery.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, odcinek Pilawa – Dęblin w km 55.600 – 107.283 etap I” jest największym projektem w Krajowym Programie Kolejowym. Inwestycja jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu wynosi ponad 3,4 mld zł, z czego kwota dofinansowania unijnego POIiŚ wynosi ponad 2,9 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj