fot. wikipedia.org

75. rocznica lądowania aliantów w Normandii

W brytyjskim Portsmouth odbędą się dziś uroczyste obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. W uroczystości weźmie udział królowa Elżbieta II i przedstawiciele 15 państw, w tym premier Mateusz Morawiecki.

Uroczystości rozpoczną się od przypomnienia inwazji nazistowskich Niemiec na Polskę i przedstawienia historii kolejnych wydarzeń. Uczestnicy zobaczą m.in. nagrania archiwalne z przemówieniem ówczesnego brytyjskiego premiera Winstona Churchilla oraz relacje weteranów. W trakcie uroczystości głos zabiorą m.in.: brytyjska premier Theresa May, amerykański prezydent Donald Trump oraz prezydent Francji Emmanuel Macron.

Historyk prof. Wojciech Roszkowski wskazuje, że lądowanie aliantów w Normandii było początkiem tzw. drugiego frontu w Europie.

Za pierwszy front alianci uważali front wschodni, natomiast lądowanie w Normandii zostało ogłoszone drugim frontem. W ten sposób Anglosasi uznali milcząco koncepcję Stalina, dlatego że naprawdę drugi front w Europie otwarto w 1943 roku, a więc rok wcześniej we Włoszech, lądując na Sycylii i potem w samej Italii – akcentuje historyk.

W momencie lądowania w Normandii w ramach Królewskich Sił Powietrznych służyło 12 polskich dywizjonów. Wsparcie zapewniały także trzy obsługiwane przez Polaków okręty wojenne udostępnione przez Brytyjczyków polskiej Marynarce Wojennej. Na lądzie istotną rolę odegrała także m.in. 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka.

RIRM

drukuj