fot. twitter.com/ipn_krakow

Kraków: wystawa IPN poświęcona Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów

Na Dworcu Głównym w Krakowie można oglądać wystawę poświęconą Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów, które w tym roku obchodzi 40-lecie powstania.

 

 

Kraków był ośrodkiem akademickim, który sprawiał władzom komunistycznym duże problemy. Studenci aktywnie wspierali protesty robotników. To w Krakowie w niewyjaśnionych okolicznościach zginął student Stanisław Pyjas, którego śmierć doprowadziła do powołania Studenckiego Komitetu „Solidarności”.

Później powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów – przypomniał prezes IPN, dr Jarosław Szarek.

– Komuniści wiedzieli, jaka siła tkwi w młodzieży akademickiej. Wiele miesięcy trwała walka o rejestracje NZS. Zalegalizowany został dopiero w lutym 1981, a później był pierwszą organizacją po wprowadzeniu stanu wojennego, która została przez komunistów rozwiązana – wskazał prezes IPN.

Tradycję swoich kolegów do dziś kontynuują studenci zaangażowani w Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Nadal walczymy o prawa studentów – mówił Paweł Zdańkowski z NZS przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

– NZS zawsze była taką organizacją różniącą się od pozostałych. Mimo tego, że jego celem było pozyskanie młodych pokoleń walki o prawa studentów, to zawsze kierowali się wartościami swoich przodków i charakteryzowali się takim nonkonformizmem – akcentował.

Współczesna działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów jest dowodem na to, że walka sprzed lat miała sens – podkreślił twórca wystawy Paweł Zechenter.

– Ta wystawa ma pokazać to, że nasz radykalizm, nasze myślenie, które było takim oczywiście myśleniem prawidłowym, doprowadziło w efekcie do tego, że dziś możemy się cieszyć tym, czym się cieszymy – podkreślał Paweł Zechenter.

Wystawę można oglądać w części podziemnej Dworca Głównego PKP w Krakowie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl