fot. PAP/Łukasz Gągulski

Regionalna konwencja wyborcza PiS w Krakowie

W Krakowie odbyła się regionalna konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Partia rządząca zapowiedziała kolejny program społeczny. Mamy kolejny plus do naszej „piątki” – mówił prezes Jarosław Kaczyński.

Takiej deklaracji nie spodziewał się nikt.

– Na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie – tym ludziom chcemy w jak najkrótszym czasie, w najbliższych kilku miesiącach przekazać w ramach naszej polityki społecznej stały comiesięczny dodatek – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na regionalnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie.

Prawdopodobnie będzie to 500 złotych. Środki mają pochodzić z powołanego Funduszu Solidarnościowego oraz z podatku handlowego.

– Chcemy tylko, by Unia Europejska była taka, o jakiej marzyli jej założyciele: by była unią równych szans, by była unią sprawiedliwości, by była unią tolerancji, by była unią gwarantującą bezpieczeństwo – zaznaczyła wicepremier do spraw społecznych i kandydatka PiS nr jeden w okręgu małopolsko-świętokrzyskim Beata Szydło.

O przyszłości Polski i jej miejscu w Europie mówił także prezes partii Jarosław Kaczyński.

– Otóż, jakiej Europy chcemy? Przede wszystkim takiej, w której Polska nie będzie wykonywała niczyich poleceń, będzie krajem samodzielnym, nie będzie niczyim klientem i będzie mogła realizować własne interesy – oczywiście we współpracy z innymi – wskazał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zaznaczył, że niekiedy kompromis jest konieczny,

– My nie chcemy Europy ideologicznej, to znaczy takiej, która np. będzie narzucała nam sposób wychowania dzieci; od tego są rodzice – akcentował Jarosław Kaczyński.

Spór ideologiczny to jeden z kluczowych elementów tej kampanii. Partia rządząca odwołuje się do wartości założycieli Unii Europejskiej – wartości chrześcijańskich. Koalicja Europejska promuje natomiast środowiska LGBT.

Prezes PiS sprzeciwił się także unijnej dyrektywie ACTA2 ograniczającej wolność w internecie. Przegłosowała ją m.in. część europosłów Platformy Obywatelskiej. Prezes Kaczyński wykluczył również możliwość wprowadzenia w najbliższym czasie waluty euro. Totalna opozycja jest za.

– Mówią dużo o Europie ale jakoś mało konkretnie mówią o potrzebach Polaków, mało konkretnie mówią o tym, co zrobią dla Polski, a jeśli już coś powiedzą, to są to słowa, które nie mają żadnej wiarygodności – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wszystko zweryfikują wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się za równy tydzień.

TV Trwam News/RIRM

drukuj