PiS poprze prace nad wszystkimi trzema projektami ws. TK

Klub Prawo i Sprawiedliwość poprze dalsze prace nad wszystkimi projektami ws. Trybunału Konstytucyjnego, zarówno nad projektem swego autorstwa oraz nad obywatelskim projektem KOD, jak i propozycją nowelizacji zgłoszoną przez PSL – zapowiedział Bartłomiej Wróblewski z PiS.

W czwartek w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie trzech projektów odnoszących sie do Trybunału Konstytucyjnego. W debacie nad projektami przewidziano 10-minutowe wystąpienia przedstawicieli klubów.

Jako pierwszy w debacie – w imieniu PiS – głos zabrał poseł Wróblewski.

Dobrze, że istnieje zgoda wykraczająca poza jedno środowisko polityczne, dotycząca konieczności dokonania zmian przepisów regulujących funkcjonowanie TK. Istnieje także zgoda, że zmiany takie muszą być zgodne z konstytucją, bazować na dialogu społecznym i mieć charakter kompromisowy – zaznaczył.

Jak powiedział poseł, PiS dostrzega „konstruktywną wartość nie tylko własnego projektu, ale także części rozwiązań zaproponowanych w dwóch pozostałych projektach”.

Według Bartłomieja Wróblewskiego „w sprawach, które przez długi czas budzą tak wiele emocji politycznych, destrukcyjne wydaje się podejście: wszystko, albo nic”.

– Dlatego uważamy, że bazując na rozwiązaniach zawartych w zgłoszonych projektach, należy pracować nad wypracowaniem optymalnej, kompromisowej regulacji – podkreślił polityk PiS.

Jak zapewnił – z tego powodu – jego klub poprze dalsze prace legislacyjne w Sejmie nad wszystkimi omawianymi projektami.

W odniesieniu do projektu KOD Wróblewski wskazał, że choć „nie wydaje się”, by przyczynił się on do szybkiego rozwiązania sporu wokół TK, to część z jego propozycji „jest godnych rozważenia”. Projekt nowelizacji ustawy o TK zgłoszony przez PSL – jak dodał – jest „ciekawy”, choć niektóre jego zapisy mogą wymagać zmiany Konstytucji. Z kolei projekt PiS jest – jak ocenił – „salomonowy”, a niektóre z jego rozwiązań idą w tym samym kierunku, co w dwóch pozostałych projektach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl