PiS chce wyjaśnień ws. gen. Skrzypczaka

Prawo i Sprawiedliwość żąda wyjaśnień ws. dymisji wiceszefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka. Politycy tej partii chcą, by w tej sprawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Wiceszef komisji poseł Mariusz Antoni Kamiński powiedział, że wyjaśnień wymaga, m.in. to dlaczego minister Tomasz Siemoniak zareagował tak późno, kto zajmował się sprawą przetargów w polskiej armii w czasie, gdy gen. Skrzypczak nie miał dostępu do informacji niejawnych i czy przetargi nie są zagrożone.

Poseł zauważył także, że sprawa dymisji gen. Skrzypczaka nie kończy sprawy. Jest pytanie co dalej – co będzie robił po odejściu; czy np. przejdzie do przemysłu zbrojeniowego. Aby zapobiec takim niepokojącym sytuacjom, poseł zapowiedział, że PiS złoży projekt ustawy, który wprowadzi w stosunku do ministrów i wiceministrów obrony narodowej zakaz konkurencji.

Podczas konferencji poseł Paweł Szałamacha wskazał również na inne ważne problemy związane z Ministerstwem Obrony Narodowej. Wyjaśnień wymaga, m.in. sprawa zakupu samolotów CASA 295 – stwierdził.

Minister Siemoniak podpisał kontrakt w 2012 roku na zakup pięciu samolotów CASA, po najwyższej cenie, jaką kiedykolwiek uzyskał producent na świecie. Polska kupiła samoloty za 36 mln euro za sztukę. Ceny transakcyjne, które – poznaliśmy, posiadając podstawowe źródła informacji z prasy powszechnie dostępnej – mówią o tym, że wcześniejsze transakcje były rzędu 26-27 mln euro za sztukę. Po takich cenach kupowali Finowie, Czesi itd. Uważamy, że ten zakup był zdecydowanie przepłacony. Stąd pytanie do ministra Siemoniaka: dlaczego zapłaciliśmy najwyższą cenę w historii za tego typu samoloty? Czy potrzebny był ten zakup? Te pytania już od ładnych paru miesięcy nie znajdują odpowiedzi. Uważamy, że wystąpiła w tym przypadku niegospodarność – powiedział poseł Paweł Szałamacha.

Mamy nadzieję, że to nie była korupcja – dodał poseł Szałamacha. Podsumowując, poseł Andrzej Duda stwierdził, że jest to ten moment, w którym odpowiedzi na te ważne pytania powinny paść. Poseł wyjaśnił, że trudno jest wierzyć, że gen. Skrzypczak podał się do dymisji wyłącznie z tej przyczyny, że wysunięte zostały pod jego adresem nieprawdziwe oskarżenia.

Nawet przed nieprawdziwymi oskarżeniami żołnierz nie ucieka. W związku z tym chcemy, aby ta sprawa została wyjaśniona. To nie była jedyna dymisja. Zdymisjonowano grupę wiceministrów w Ministerstwie Transportu. Proszę zwrócić uwagę – jest coś w tym, że te dymisje następują w dwóch resortach, w których w ostatnim czasie rozdysponowywane były największe pieniądze w związku z przetargami. Wszystko dzieje się pod płaszczykiem niby rekonstrukcji rządu, która rozpoczęła się wtedy, kiedy wybuchła gigantyczna afera korupcyjna wokół rządu Donalda Tuska – mówił poseł Andrzej Duda.

RIRM

drukuj