Portugalia: Duże straty w wyniku intensywnych opadów deszczu na Maderze

Co najmniej kilkanaście osób zostało rannych w efekcie intensywnych opadów deszczu na portugalskiej Maderze. Największe zniszczenia żywioł spowodował w południowo-wschodniej części wyspy.

Na Maderze trwa akcja ratownicza po silnej ulewie, która nawiedziła atlantycką wyspę w czwartek wieczorem. Intensywne opady spowodowały liczne osunięcia ziemi. Spływająca z gór woda niszczyła budynki oraz porywała samochody.

Według informacji przekazywanych przez autonomiczny rząd Madery dotychczas nie stwierdzono ofiar śmiertelnych, natomiast kilkanaście osób jest rannych. Większość z nich to mieszkańcy południowo-wschodniej części wyspy.

„Nadal nie mamy pełnych danych. Spodziewamy się, że liczba poszkodowanych będzie rosła” – powiedział Ricardo Franco, burmistrz gminy Santa Cruz, gdzie notowane są największe straty.

Jak zaznaczył, intensywne deszcze zniszczyły większość dróg na terenie tej gminy. Trasy dojazdowe do wielu miejscowości zostały przerwane przez rwące potoki. Na drogach zalegają połamane drzewa, powalone części ogrodzeń domów, a także naniesione przez wodę kamienie.

„Liczymy obecnie straty materialne. Są one ogromne. Pełną ocenę sytuacji utrudniają nieprzejezdne drogi. Wiele miejscowości nadal jest odciętych od świata” – poinformował Ricardo Franco.

W południowo-wschodniej części Madery rozpoczęto już ewakuację mieszkańców z terenów zagrożonych dalszymi osunięciami ziemi. Akcję ratowniczą utrudnia brak ciężkiego sprzętu do usuwania zalegających na drogach przeszkód oraz padający nadal deszcz.

Żywioł spowodował liczne szkody także w północnej części Madery. W gminie Santana doszło do wielu osunięć ziemi. Pod wodą znalazła się miejscowa szkoła.

Władze portugalskiej wyspy porównują siłę nawałnicy do poprzedniej klęski tego rodzaju, która dotknęła Maderę 20 lutego 2010 roku. W rezultacie osunięć ziemi i zalewania miejscowości przez spływające z wyższych partii wyspy potoki z kamieniami śmierć poniosły wówczas 42 osoby.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl