Prokurator Generalny: Odrzucenie pozwu o zbrodniach wojennych jest niekonstytucyjne

Przepis kodeksu postępowania cywilnego nakazujący odrzucenie pozwu ws. zbrodni wojennych jest niekonstytucyjny – to stanowisko Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry przesłane do Trybunału Konstytucyjnego po wniosku posłów Prawa i Sprawiedliwości ws. immunitetu obcych państw.

Dziś właśnie na podstawie tego immunitetu polski sąd bezwarunkowo musi odrzucić pozew w sprawach dot. m.in. ludobójstwa i zbrodni wojennych.

Uznanie tego zapisu za niekonstytucyjny umożliwiłoby polskim obywatelom dochodzenie indywidualnych odszkodowań m.in. od Niemiec.

Prokurator Generalny w stanowisku podziela argumentację posłów. Wskazuje m.in. na dwa artykuły ustawy zasadniczej 30 i 45. Mowa w nich o nienaruszalnej zasadzie przyrodzonej godności człowieka, a także prawie każdego człowieka do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

Stanowisko Prokuratora Generalnego potwierdza słuszność wniosku, dlatego Trybunał Konstytucyjny powinien zbadać zapisy Kodeksu cywilnego powiedział poseł PiS-u Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. reparacji.

Prokurator Generalny uważa, że przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, które bezwarunkowo nakazują odrzucenie pozwu lub wniosku albo umorzenie postępowań w spraw dotyczących zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości są niezgodne z art. 30 i 45 polskiej Konstytucji, co oznacza, że naruszają właśnie te przepisy – po pierwsze prawo do sądu i prawo do procesu. To oznacza, że nasz wniosek uzyskał akceptacje zarówno polskiego Sejmu jak i Prokuratora Generalnego. W związku z tym na dzień dzisiejszy trzeba powiedzieć, że czekamy na rozprawę i rozstrzygniecie Trybunału Konstytucyjnego. Jest to niezwykle ważne rozstrzygnięcie, ponieważ chcielibyśmy, żeby dało perspektywy i szanse właśnie dla obywateli Polskich – mówił Arkadiusz Mularczyk.

W uzasadnieniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego posłowie wskazali m.in., że chroniąca obce państwa praktyka nie ma podstawy w ratyfikowanych przez Polskę konwencjach i traktatach, a jedynie w „międzynarodowym zwyczaju”.

W przypadku uchylenia immunitetu, pozwy przeciwko Niemcom mogłyby składać m.in. cywilne ofiary zbrodni i działań wojennych.

RIRM

drukuj