M. Dworczyk: Obronność i współpraca sojusznicza – jednym z ważniejszych priorytetów rządu PiS

Sprawy związane z obronnością i współpracą sojuszniczą są jednym z ważniejszych priorytetów rządu PiS – powiedział dziś szef KPRM Michał Dworczyk. Jak podkreślił, wśród najistotniejszych kwestii dla Polski jest wzmacnianie wschodniej flanki NATO.

W dniach 25-28 maja odbyła się w polskim Sejmie i Senacie wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

Michał Dworczyk pytany we wtorek w PR24 o refleksje po spotkaniu ZP NATO powiedział, że Polska po raz kolejny przedstawia się jako „bardzo odpowiedzialny członek Sojuszu Połnocnoatlantyckiego”.

„Jesteśmy doceniani nie tylko za to, że jako jeden z nielicznych krajów Sojuszu wypełniamy zobowiązanie przekazywania 2 proc. PKB na obronność” – podkreślił.

Jak dodał, rząd PiS podjął też „przełomowe decyzje w efekcie których do 2030 roku nakłady na obronność wzrosną do 2,5 proc. PKB”.

W ocenie Dworczyka warszawska sesja ZP NATO pokazuje, że „Polska czuje się odpowiedzialna za cały Sojusz, że staramy się animować różnego rodzaju działania”.

„Dla nas oczywiście najistotniejszą kwestią, czy jedną z najistotniejszych kwestii, jest wzmacnianie wschodniej flanki NATO” – podkreślił szef KPRM.

Michał Dworczyk wyraził też zadowolenie, że Senat Stanów Zjednoczonych podjął inicjatywę zabezpieczenia środków na rok 2019 na analizę, która będzie dotyczyła stałego funkcjonowania w Polsce brygady wojsk Stanów Zjednoczonych.

„Te wszystkie działania pokazują, że sprawy związane z obronnością i współpracą sojuszniczą są jednym z ważniejszych priorytetów rządu PiS, rządu Mateusza Morawieckiego” – powiedział Michał Dworczyk.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO obraduje podczas dwóch sesji – wiosennej i jesiennej – odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Polska delegacja do ZP NATO składa się z 12 członków oraz ich 12 zastępców, tj. 3 senatorów i 3 zastępców oraz 9 posłów i 9 zastępców.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 r. Zgromadzenie jest instytucjonalnie niezależne od NATO. Celem ZP NATO jest wzmocnienie więzi między państwami należącymi do sojuszu oraz promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl