fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

M. Dworczyk: Wkrótce do Sejmu ma trafić projekt dot. Funduszu Kompensacyjnego

W najbliższym czasie do Sejmu ma zostać wniesiony projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny – poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM.

Fundusz Kompensacyjny to element Narodowego Programu Szczepień i wsparcie dla osób, u  których wystąpią niepożądane objawy poszczepienne. Pierwotnie Fundusz miał wystartować od początku maja. Jednak po konsultacjach społecznych okazało się, że dokument musiał zostać doprecyzowany. W najbliższym czasie projekt ustawy ma zostać wniesiony do Sejmu.

– Jego przygotowanie zajęło sporo czasu, choć pierwszy projekt był już dawno gotowy. Jednak było bardzo dużo uwag, dlatego projekt ustawy był doprecyzowany i dopiero teraz ma zostać wniesiony na kolejne posiedzenie Sejmu – wyjaśnił Michał Dworczyk.

O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, u których wystąpiły niepożądane działania w wyniku przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 jeszcze przed wejściem w życie przepisów. Rekompensata będzie miała charakter zryczałtowanej kwoty ustalonej w projekcie i ma wynosić od 10 tys. do 100 tys. zł. Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte również działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj