fot. PAP/Paweł Supernak

W Polsce przyspiesza program szczepień przeciwko SARS-CoV-2

W Polsce wykonano dotąd 6 milionów szczepień. Rząd zapowiedział zmiany, które przyspieszą cały proces w drugim kwartale. W kwietniu ruszają szczepienia populacyjne. Być może w maju zaczną się zapisy dla wszystkich chętnych.

Liczba osób zaszczepionych w Polsce rośnie z dnia na dzień.

– Raport pokazuje przekroczenie liczby 4 mln pacjentów, którym podano pierwszą dawkę. 2 milionom z nich podano również drugą dawkę. W sumie 6 mln szczepień – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze.

Proces szczepień – według deklaracji rządu – w najbliższych miesiącach gwałtownie przyspieszy. Ma związek z zapowiedzianymi zmianami. Zwiększona ma zostać liczba punktów szczepień, a obok lekarzy szczepić mają także pielęgniarki i ratownicy medyczni.

– Postawiłem cel przed panami ministrami, ażeby miesięcznie można było szczepić czy wykonywać szczepienia co najmniej w liczbie 10 mln. Do końca drugiego kwartału wykonamy łącznie 20 mln szczepień, a do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

12 kwietnia rusza rejestracja na szczepienia dla pacjentów z rocznika 1962. Każdego kolejnego dnia zapisy będą otwierane stopniowo dla następnych roczników aż do roku 1973.

– Najpierw chcemy, żeby sprawiedliwie zgodnie z datą urodzenia większość Polaków mogła skorzystać z możliwości zapisania się. Potem (myślę, że nastąpi to w maju) uwolnimy szczepienia dla wszystkich – podsumował minister Michał Dworczyk.

W kwietniu producenci szczepionek mają dostarczyć do Polski około 7 mln dawek. To więcej niż w okresie od stycznia do marca tego roku.

TV Trwam News

drukuj