fot. flickr.com

Tanzania: Panika podczas uroczystości pożegnalnych prezydenta Magufulego; 45 osób zadeptanych

45 osób zginęło w wyniku zadeptania, gdy podczas uroczystości pożegnalnych prezydenta Tanzanii Johna Magufulego w Dar es Salaam w ubiegłym tygodniu wybuchła panika – poinformowała we wtorek policja.

Do tragedii doszło, kiedy tysiące opłakujących odejście przywódcy zaczęło napierać na wejście na stadion Uhuru, gdzie można było złożyć swój hołd.

„Wiele osób chciało się dostać na stadion, a część z nich była bardzo niecierpliwa i zaczęła wymuszać pierwszeństwo, co wywołało panikę w tłumie. Zginęło 45 osób” – powiedział AFP komisarz regionalnej policji Lazaro Mambosasa.

Jak dodał, kilkadziesiąt osób zostało rannych i trafiło do szpitala, ale większość z nich już z niego wyszła.

Zanim 26 marca pochowano Magufulego w wiosce jego przodków, Chato, obwożono jego ciało po największych miastach Tanzanii, czyli: Dar es Salaam, Dodomie, Zanzibarze, Mwanzie i Geicie. Dziesiątki tysięcy osób przychodziły pożegnać prezydenta.

John Magufuli zmarł 17 marca w wieku 61 lat, jako oficjalną przyczynę jego śmierci podano problemy z sercem. Od 27 lutego nie pokazywał się publicznie, a media podawały, że leży w szpitalu w Nairobi, gdzie jest podłączony do respiratora i choruje na COVID-19. Jego chorobie zaprzeczyli wysokiej rangi politycy rządowi.

Magufuli, sceptycznie nastawiony do pandemii, był krytykowany za sposób, w jaki radzi sobie z koronawirusem w Tanzanii – ani razu nie wprowadzono w tym kraju kwarantanny, a w zamian władze zalecały poleganie na sile modlitwy, tradycyjnych metodach leczenia, takich jak inhalacje parą wodną.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl