fot. twitter.com/PMM_org

Polska Misja Medyczna niesie pomoc Tanzanii

Już od dwudziestu lat Polska Misja Medyczna niesie pomoc lekarską w najbardziej potrzebujących krajach świata. To przede wszystkim kupno sprzętu medycznego do szpitali oraz szkolenie lekarzy. Teraz taka pomoc dotarła do Tanzanii.

Dzięki Polskiej Misji Medycznej opieką medyczną otaczane są kobiety w ciąży, a także przedwcześnie urodzone dzieci.

– Potrzebują ciepła w postaci inkubatora, wsparcia w oddychaniu, dlatego podajemy im tlen. Dzięki temu, że działa tutaj Polska Misja Medyczna możemy im zapewnić odpowiednie warunki – wyjaśnia położna Justyna Szumicka z Krakowa.

Kobieta pomaga w szkoleniu personelu medycznego w Tanzanii podczas swojego trzytygodniowego pobytu.

– Chciałabym, żeby lokalne pielęgniarki zwracały większą uwagę na higienę, by unikać infekcji u noworodków. Chciałabym również przygotować do samodzielnego planowania opieki nad pacjentem, by nauczyły się przekazywać informacje dla mamy, jak opiekować się noworodkiem po wyjściu ze szpitala – mówi Justyna Szumicka, pielęgniarka neonatologiczna.

Polska Misja Medyczna chce zatroszczyć się o poprawę sytuacji w szpitalach w Tanzanii. Dotyczy to nie tylko położnictwa. W szpitalach  w ogóle brakuje lekarzy oraz podstawowych artykułów. Ludzie nie mają pieniędzy na leczenie.

– Pacjenci, którzy tu trafiają, mają duże, zaawansowane problemy, dlatego że dotarcie do tego szpitala to jest dla niektórych cały dzień albo dwa dni drogi – tłumaczy Piotr Taborowski, urolog.

Piotr Taborowski również wyjechał na misję do Tanzanii. Dodaje, że operacje często wykonywane są w bardzo późnym etapie choroby.

– Codziennie operuję pacjentów, dzisiaj zoperowałem czterech, których choroby nie były wcześniej leczone w tym szpitalu. Moja obecność pomaga tu w szkoleniu personelu medycznego, w szkoleniu lekarzy w operacjach – mówi lekarz.

Projekt medyczny w Tanzanii prowadzony jest we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Ponadto Polska Misja Medyczna remontuje i doposaża szpital oraz poradnie specjalistyczne. Dzięki niej rozwija się również szkoła pielęgniarska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl