fot. PAP/Radek Pietruszka

Wizyta pary prezydenckiej w Afryce Wschodniej. Prezydent A. Duda: Kontynuujemy misję budowania relacji z krajami afrykańskimi

Wizyta w Afryce Wschodniej to kontynuacja rozpoczętej w 2017 r. misji budowania relacji z krajami afrykańskimi. Podczas spotkań w Kenii, Rwandzie i Tanzanii promowany będzie polski biznes; planowane jest podpisanie dziewięciu umów bilateralnych – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

W niedzielę prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczynają wizytę w Afryce Wschodniej; odwiedzą Kenię, Rwandę i Tanzanię. [czytaj więcej]

Prezydent Andrzej Duda podczas niedzielnego briefingu przed wylotem podkreślił, że to kontynuacja „naszej misji międzynarodowej, jeśli chodzi o budowanie relacji z krajami afrykańskimi”. Dodał, że proces ten został rozpoczęty przez niego w 2017 r. w ramach oficjalnej wizyty w Etiopii.

Podczas wizyty w Afryce Wschodniej w ramach promocji Polski i naszego biznesu prezydent RP weźmie udział w forach biznesowych, oraz odwiedzi miejsca polskich inwestycji prywatnych, w tym największą z nich, czyli hutę cyny w Rwandzie.

Jak mówił Andrzej Duda, podczas wizyty zostanie podpisanych dziewięć umów bilateralnych.

„Jedzie z nami przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych pan minister Andrzej Szejna, który będzie to realizował” – powiedział prezydent RP.

Prezydent zaznaczył, że rozmowy dotyczyć będą także polskiej pomocy rozwojowej dla krajów Afryki, współpracy w sektorach: rolniczym, IT, ekologicznym, ochrony środowiska, fintechu, podatkowym, policji i wojskowym. Dodał, że ten ostatni dotyczy również potencjalnego eksportu polskiego uzbrojenia.

Cel polityczny to, jak zaznaczył prezydent RP, głównie „niesienie świadectwa o sytuacji w naszej części Europy, o rosyjskiej agresji na Ukrainę, wyjaśniania, skąd bierze się kryzys żywnościowy w Afryce”. Podkreślił, że rozmowy będą dotyczyć rosyjskiej propagandy, dezinformacji, oraz objaśnianiu, że to właśnie ten kraj „gwałci porządek ustalony po drugiej wojnie światowej”.

W programie wizyty zaplanowano m.in. rozmowy dwustronne z prezydentami Kenii, Rwandy i Tanzanii, polsko-kenijskie i polsko-rwandyjskie fora gospodarcze, wizytę w będącej największą inwestycją w Rwandzie hucie cyny w Kigali czy spotkanie z przedstawicielami środowisk związanych z Polską.

PAP/TV Trwam News

drukuj