[TYLKO U NAS] Min. M. Dworczyk: Opozycja chce wykorzystać sprawę sądów jako paliwo wyborcze

Przede wszystkim opozycja powinna przestać instrumentalnie wykorzystywać sprawę sądów. Czy tak się stanie? Bardzo chciałbym, żeby tak było, ale jestem realistą. Widać, że opozycja chce z tej sprawy zrobić paliwo przed wyborami prezydenckimi – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Nie widać końca sporu o polski wymiar sprawiedliwości, a przede wszystkim sądy. Konflikt między rządem a opozycją i sędziami trwa od dłuższego czasu. Żadna ze stron nie chce ustąpić.

– Przede wszystkim opozycja powinna przestać instrumentalnie wykorzystywać sprawę sądów. Czy tak się stanie? Bardzo chciałbym, żeby tak było, ale jestem realistą. Widać, że opozycja chce z tej sprawy zrobić paliwo przed wyborami prezydenckimi. Druga sprawa to sprawa samych sędziów, dlatego że niektórzy sędziowie zaczęli kwestionować zasadnicze sprawy związane z porządkiem prawnym w Polsce. Mamy jednoznaczne rozstrzygnięcie TK w tej sprawie i mam nadzieję, że sędziowie będą się do niego stosować – wskazał Michał Dworczyk.

Michał Laskowski, rzecznik SN, powiedział, że wyrok TK nie ma zastosowania i uchwała, która została podjęta 23 stycznia nadal obowiązuje.

– Ani pan sędzia, ani SN nie ma prawa do kwestionowania decyzji TK. To TK jest jedynym organem, który może taką ocenę przeprowadzić i tak się stało. Sędziowie, w poczuciu odpowiedzialności z racji wykonywanego zawodu, powinni zastosować się do tej decyzji – podkreślił szef KPRM.

Rzecznik SN odwołał się także do prawa unijnego, które przyjęliśmy, wstępując do UE oraz wykonania wyroku TSUE oraz tryb przyjęty przez SN.

– Problem polega na tym, że traktaty unijne nie regulują spraw dotyczących sądownictwa. Podstawą i punktem odniesienia jest tutaj polska konstytucja i to do niej trzeba się stosować – powiedział Michał Dworczyk.

Zdaniem szefa KPRM obecna sytuacja wynika ze słabości opozycji.

– Gdyby opozycja miała cokolwiek atrakcyjnego do zaoferowania wyborcom, to by to pokazała i w ten sposób wygrała wybory. Ostatnie wybory pokazują jednak, że nie mają nic do zaoferowania względem Prawa i Sprawiedliwości – dodał.

radiomaryja.pl

drukuj