By TUBS - Praca własna; CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15035619

Indonezja zapowiada wstępny raport ws. katastrofy samolotu linii Lion Air

Wstępny raport w sprawie przyczyn katastrofy Boeinga 737 MAX 8, który należał do indonezyjskiego niskobudżetowego przewoźnika Lion Air, zostanie opublikowany pod koniec listopada – zapowiedziały dziś władze Indonezji.

„Miesiąc po wypadku KNKT przestawi wstępny raport i opublikuje go w Internecie” – oświadczył w poniedziałek Soerjanto Tjahjono, szef indonezyjskiej Państwowej Komisji Bezpieczeństwa Transportu (KNKT).

Do katastrofy doszło 29 października, krótko po starcie samolotu z lotniska w Dżakarcie. Zginęło w niej 189 osób – wszystkie, które znajdowały się na pokładzie.

Rozbity Boeing 737 MAX 8 wszedł do służby w połowie sierpnia i miał wylatane dopiero 800 godzin. Będący największym indonezyjskim niskobudżetowym przewoźnikiem lotniczym Lion Air ma jeszcze inne samoloty tego typu. Kilka dni po katastrofie KNKT poinformowała, że rozbity samolot miał w czasie czterech poprzednich lotów uszkodzony wskaźnik prędkości.

Soerjanto Tjahjono dodał, że komisja ma już informacje pochodzące z czarnej skrzynki samolotu, która została wydobyta parę dni po katastrofie, ale cały czas poszukuje zapisów rozmów z kabiny pilotów.

PAP/RIRM

drukuj