fot. flickr.com

NRL zgłosi się do TK ws. pakietu onkologicznego

Naczelna Rada Lekarska chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z Konstytucją niektórych rozwiązań pakietu onkologicznego. Rada zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich o skierowanie do TK wniosku w tej sprawie.

Wniosek będzie dotyczył głównie przepisów ws. wykonywania zawodu lekarza.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wielokrotnie wskazywał, że  pakiet onkologiczny i kolejkowy to eksperyment wprowadzony bez jakiegokolwiek pilotażu.

Uważamy, że eksperyment nie powinien być monitorowany przez tych, którzy go wprowadzają, ale przez instytucję niezależną. Stąd Naczelna Rada Lekarska zdecydowała, żeby ocenę tego eksperymentu pod względem prawnym powierzyć zupełnie niezależnej instytucji, jaką jest Kancelaria Prawna – niezależna od samorządu, lekarzy, pacjentów czy ministra zdrowia – powiedział dr Maciej Hamankiewicz.

W ubiegłym tygodniu NRL przedstawiła raport prawników, z którego wynika, że pakiety onkologiczny i kolejkowy mogą być niezgodne z konstytucją.

Chodzi m.in. o zróżnicowanie uprawnień lekarzy POZ i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej choćby w zakresie uprawnień do wystawiania karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Według ekspertów przepisy, które weszły w życie z początkiem bieżącego roku pozbawiają środowiska medyczne i świadczeniodawców wpływu na ostateczny kształt ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń.

RIRM

drukuj