Sprawa wycieku wyroku TK w prokuraturze

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające ws. wycieku projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego – poinformował jej rzecznik prok. Michał Dziekański. Zawiadomienie złożył prezes TK Andrzej Rzepliński.

Prokuratura oczekuje także na materiały zapowiedziane przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę – mówi prok. Michał Dziekański.

­ Prokuratura okręgowa prowadzi czynności sprawdzające związane z zawiadomieniem prezesa TK ws. ujawnienia osobom nieuprawnionym bądź pozyskania przez osoby nieuprawnione jednego z projektów wyroku TK. Oczekujemy również na materiały zawiadomień, które wpłynęły bezpośrednio do Prokuratury Krajowej. Oczekujemy na nadesłanie materiałów, o których wspominał Prokurator Generalny. Po zapoznaniu się z ich treścią, będzie podjęta decyzja, czy zostaną one dołączone do zawiadomienia prezesa TK. Natomiast odnośnie zawiadomienia określanego mianem „zawiadomienia posłów PO” wpłynęło zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście ws. przestępstwa pomówienia posłów PO o uzyskanie dostępu do tego projektu – powiedział rzecznik.

Przed ubiegłotygodniowym posiedzeniem TK, który oceniał grudniową nowelizację ustawy o Trybunale, portal wPolityce.pl opublikował projekt wyroku.

Posłowie PiS-u złożyli do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez sędziów TK, w związku z doniesieniami, że projekt orzeczenia TK ws. noweli ustawy o TK miał być konsultowany z politykami PO. Według PiS-u mogło dojść do „korupcji sądowo-politycznej”.

RIRM

drukuj