Beata Szydło: Robotnicy Czerwca ’76 zwrócili Polskę Polakom

Z udziałem władz państwowych w niedziele w Ursusie odbyły się uroczystości z okazji 40. rocznicy Czerwca’76. Głównym punktem obchodów była Msza św. Do Ursusa przybyli m.in. wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz i szef „Solidarności” Piotr Duda.

List do uczestników uroczystości wystosował Prezydent Polski Andrzej Duda i Premier Beata Szydło.

Czerwiec’76 roku był wybuchem społecznego protestu, który zapoczątkował historyczne przesilenie – napisał prezydent.

Z kolei szefowa polskiego rządu w liście zwróciła uwagę, że robotnicy, którzy zdawali sobie sprawę z przyszłych szykan nie ugięli się. Treść wiadomości odczytał wicepremier Piotr Gliński.

„Mimo ogłoszenia przez ówczesny rząd ustępstw – robotnicy zostali zaatakowani przez milicję. Czekały ich szykany i represje. Nie ugięli się, a z owoców ich niezłomności, hartu ducha i umiłowania wolności korzystamy dzisiaj wszyscy. Walczyli przeciwko drastycznej podwyżce cen, a przyczynili się do upadku całego systemu. Przyczynili się do zwrócenia Polski Polakom. Bohaterowie Czerwca 1976 roku z Ursusa i innych miejsc, gdzie walczono o godność, zapisali się na kartach historii narodu i zostaną zachowani w pamięci pokoleń” – podkreśliła w liście Beata Szydło.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, współtwórca Komitetu Oborny Robotników, dziękując protestującym za obronę narodu i państwa podkreślił, że dziś mamy obowiązek odbudowy Polski. W tym kontekście minister obrony powiedział, że naszą najważniejszą powinnością jest odbudowa polskiej gospodarki oraz zniszczonych i zmarnotrawionych zakładów.

– Prawdziwa wdzięczność, prawdziwy obowiązek to jest odbudowa siły polskich fabryk, polskich zakładów pracy tak, żeby mogły być ostoją polskiej niepodległości i źródłem – źródłem pracy i źródłem zamożności polskich pracowników. O sprawiedliwość tu chodzi! O Ojczyznę tu chodzi! O niepodległość tu chodzi, a nie puste słowa! – akcentował Antonii Macierewicz.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podkreślił, że „najlepszą nagrodą i podziękowaniem dla bohaterów ‘76 roku jest realizacja ich testamentu.

– Testament jest dla nas jasny! Godność, podmiotowość pracownika i dialog społeczny! Tego, jako związek zawodowy „Solidarność” będziemy pilnować, ale pielęgnujemy także to, co stało się w ’76 roku, czyli ta solidarność między inteligencją a robotnikami. Dzisiaj „Solidarność” jest jedynym jednolitym związkiem, który zrzesza robotników, inteligencję i wszystkie grupy zawodowe – to jest nasze przesłanie – wskazał Piotr Duda.

Po Mszy św. oraz ceremonii odznaczeń złożono wieńce przed Pomnikiem Robotników Czerwca 1976.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl