fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Komisja ds. VAT przesłuchała b. prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Problem bardzo dużej ilości taniej stali na krajowym rynku został zgłoszony na posiedzeniu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w grudniu 2011 r. – zeznał były prezes tej izby Romuald Talarek. To jeden ze świadków, których przesłuchała w środę Komisja ds. wyłudzeń VAT. Hutnicza Izba zrzesza producentów i przetwórców stali.

W latach 2008 – 2015 w branży stalowej miało miejsce szereg nieprawidłowości. Według wyliczeń straty sięgały nawet 400 mln zł rocznie.

Przewodniczący komisji ds. VAT pos. Marcin Horała pytał byłego prezesa Romualda Talarka m.in. o kulisy rozmów z administracją rządową oraz moment, kiedy zauważono problem nieprawidłowości w obrocie stalą. Talarek zeznał, że został on zgłoszony na posiedzeniu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w grudniu 2011 r.

– Jeden z członków rady izby reprezentujący podmiot Celsa Huta Ostrowiec zgłosił na forum rady temat bardzo dużych ilości taniej stali na krajowym rynku. Co to oznacza? Z tego, co oświadczał w tamtym czasie ów wiceprezes spółki, ceny dużej ilości stali były na tyle niskie, że huta, która chcąc sprostać konkurencji z tą stalą obniżała marże do minimum, a mimo wszystko przegrywała. Co więcej, padło wyjaśnienie, że nawet gdyby sprzedawano stal po kosztach jej wytworzenia, również huta nie pobiłaby cen oferowanych przez rynek – wskazał świadek.

Drugim świadkiem, którego dziś przesłuchuje komisja ds. VAT jest obecny prezes Hutniczej Izby Stefan Dzienniak. Komisja VAT bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Według szacunków w tym okresie z tytułu wyłudzeń podatku VAT Skarb Państwa stracił około 250 mld zł.

RIRM

drukuj