fot. twitter.com/PKN_ORLEN

PKN Orlen przejął spółkę Energa

PKN Orlen przejął spółkę Energa. Na sprzedaży skorzystał Skarb Państwa. Paliwowy gigant przez kolejne przejęcia chce stworzyć multienergetyczny koncern, który wspierałby polską gospodarkę.

Orlen kupił ponad 80 proc. akcji Energii, w tym akcje należące do Skarbu Państwa. Paliwowy gigant początkowo proponował 7 złotych za akcję, ostatecznie zapłacił 8 złotych i 35 groszy. Na sprzedaż wyraziła zgodę Komisja Europejska.

– Cena, którą osiągnęliśmy, którą Orlen zapłacił do Skarbu Państwa za Energę, to 1 mld 871 mln zł. (…) Mamy pewność, że sprzedajemy Energę w dobre ręce, bo sprzedajemy Energę przede wszystkim w polskie ręce – podkreślał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier zapewnił, że spółka Energa pozostanie na Wybrzeżu i utrzyma zatrudnienie. Zakup spółki energetycznej jest kolejnym etapem tworzenia mulitenergetycznego koncernu.

– Dziś ten koncern jest potrzebny Orlenowi i grupie Energa, ale jest też potrzebny całej polskiej gospodarce. Nie ma silnej gospodarki bez silnego koncernu, bez koncernu, który przy połączeniu uzyska tę wartość dodaną i który zoptymalizuje swoje koszty – mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Koncern, który będzie mógł też prowadzić duże inwestycje niezbędne dla transformacji energetycznej w Polsce. Energa już teraz produkuje jedną trzecią energii z odnawialnych źródeł. Orlen przygotowuje plan dla przejętej spółki. W najbliższych tygodniach ogłosi też, jaka będzie przyszłość zawieszonej budowy nowego bloku węglowego w elektrowni w Ostrołęce.

– Na pewno będzie realizowana, a to, jak będzie realizowana, to sądzę, że w ciągu miesiąca przedstawimy – zapowiedział Daniel Obajtek.

Orlen cały czas dąży do przejęcia Lotosu

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl