fot. PAP/Radek Pietruszka

PKN Orlen otrzymał od KE warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos

PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos. To ważny krok w kierunku budowy silnego, multienergetycznego koncernu.

https://twitter.com/DanielObajtek/status/1282988881504276484

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że jest to największa fuzja w regionie o tak dużej koncentracji. Dodał, że nie ma w Polsce miejsca na dwa takie koncerny. Nie możemy się dublować w inwestycjach, badaniach czy zakupie ropy – zaznaczył.

Warunkiem wydania zgody jest sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Grupy Lotos i 80 proc. stacji. Szef płockiego koncernu podkreślił, że oczekiwania Komisji Europejskiej były dużo większe. Bruksela żądała oddania dwóch rafinerii. Dotyczyło to także logistyki i sprzedaży detalicznej.

– 30 proc. rafinerii będzie wydzielone, a 70 proc. zostaje w rękach Orlenu. Dajemy tylko 7 proc. logistyki – Orlen posiada 54 proc. logistyki. Jeżeli chodzi o detal, trudno mieć stację koło stacji. To jest normalną rzeczą, nawet fuzje międzynarodowe na tym polegały. Negocjujemy z naszymi partnerami. Przede wszystkim będzie to wymiana aktywów; będziemy negocjować i negocjujemy wymianę aktywów w innej części Europy – wskazywał Daniel Obajtek.

Plany połączenia PKN Orlen z Lotosem sięgają 1998 roku. Koncern z Płocka jest właścicielem rafinerii w Polsce, na Litwie i w Czechach, natomiast Lotos jest właścicielem drugiej polskiej rafinerii. Obie spółki prowadzą działalność na rynku detalicznym praktycznie w całej Europie.

PKN Orlen podpisał we wtorek list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Spółka przejmuje także Energę.

RIRM/TV Trwam News

drukuj