fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Sąd w Gliwicach rozpatrzy skargę RPO ws. uchwały Rady Gminy Istebna dot. przeciwdziałania ideologii LGBT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach ma dziś rozpatrzyć skargę Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie uchwały Rady Gminy Istebna, która deklaruje przeciwdziałanie ideologii LGBT.

Łącznie Adam Bodnar zaskarżył co najmniej 9 takich dokumentów. Tłumaczył, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest przeciwny działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup z życia społecznego, a opartym na uprzedzeniach i stereotypach.

Adam Bodnar podkreślał, że ma ustawowy obowiązek działania na rzecz równego traktowania.

Z działaniami RPO nie zgadza się Instytut Ordo Iuris. Jego prezes mec. Jerzy Kwaśniewski zwrócił uwagę, że stanowisko Instytutu podzielił m.in. Sąd Administracyjny w Krakowie.

– Pouczając Rzecznika Praw Obywatelskich o tym, czym jest wolność do wyrażania opinii i ocen przez jednostki samorządu terytorialnego, podkreślam, że mieszkańcy gmin i powiatów mają prawo wypowiadać się krytycznie na temat niebezpiecznych – w ich ocenie – ideologii, które zagrażają ich rodzinom i dzieciom. Dopóki tego typu uchwały nikogo nie krzywdzą i nikomu nie odbierają praw, sądy administracyjne nie mają prawa rozpoznawać uchwał i ich uchylać – tak brzmiało orzeczenie w sprawie gminy Lipinki przeciwko Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi. Właśnie z tego powodu sąd w Krakowie odrzucił skargę RPO – tłumaczył mec. Jerzy Kwaśniewski.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił w sumie dwie skargi Adama Bodnara. Druga z nich dotyczyła uchwały Rady Powiatu Tarnowskiego.

RIRM

drukuj