Posłowie PiS złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie przesłuchania Barbary Skrzypek. Zawiadomili też o podejrzeniu popełnienia wykroczenia dyscyplinarnego przez prokurator Ewę Wrzosek
Jest zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie przesłuchania świętej pamięci Barbary Skrzypek, po którym kobieta zmarła. Złożyli je posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zawiadomili też o podejrzeniu popełnienia wykroczenia dyscyplinarnego przez prokurator Ewę Wrzosek. Opozycja pyta również o polityczne zaangażowanie śledczej.
Prezydent Andrzej Duda zażądał w liście do Donalda Tuska szczegółowych wyjaśnień dotyczących okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek. Andrzej Duda wskazał też na szereg bezprawnych działań obecnego rządu m.in. w prokuraturze oraz polityczne zaangażowanie Ewy Wrzosek, prokurator prowadzącej śledztwo w sprawie tzw. dwóch wież.
„Panie Prezydencie. Przywrócenie rządów prawa po ośmiu latach bezprawia, za które jest Pan współodpowiedzialny, było i jest głównym celem mojego rządu. A czasy, kiedy prezydent, premier czy prezes partii wpływali na losy śledztw, minęły. Proszę się do tego jakoś przyzwyczaić” – napisał Donald Tusk na X.
Panie Prezydencie. Przywrócenie rządów prawa po ośmiu latach bezprawia, za które jest Pan współodpowiedzialny, było i jest głównym celem mojego rządu. A czasy, kiedy prezydent, premier czy prezes partii wpływali na losy śledztw, minęły. Proszę się do tego jakoś przyzwyczaić.
— Donald Tusk (@donaldtusk) March 19, 2025
Politycy koalicji rządzącej oraz sprzyjające im media przekonują, że nie można łączyć śmierci Barbary Skrzypek z jej przesłuchaniem. Powtarzają równocześnie kłamstwo, iż kobieta spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim po wizycie w prokuraturze. Prezes Prawa i Sprawiedliwości temu zaprzeczył.
– Rozmawialiśmy krótko przez telefon i zostałem poinformowany, że ona jest w takim stanie, iż po prostu nie jest w stanie – powiedział Jarosław Kaczyński.
Decyzji prokurator Ewy Wrzosek broni kierownictwo upolitycznionej prokuratury, a weryfikację jej działań powierzono niedoświadczonemu śledczemu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość przypomniało polityczne zaangażowanie Ewy Wrzosek i jej powiązania z PO. Prokurator przekazywała współpracownikom Rafała Trzaskowskiego informacje o śledztwie w sprawie katastrofy, jaką w Warszawie spowodował kierowca autobusu będący pod wpływem narkotyków.
– Czy jej działania mające na celu prześladowanie i niszczenie przeciwników politycznych Platformy Obywatelskiej są koordynowane z kampanią Rafała Trzaskowskiego? – pytał Radosław Fogiel, poseł PiS.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prokuratury o przekazanie szczegółowych informacji na temat przesłuchania Barbary Skrzypek. Prof. Marcin Wiącek przyznał, że sprawa niedopuszczenia pełnomocnika do czynności wymaga wyjaśnień.
– Co do zasady świadek jest dopuszczany do przesłuchanie wspólnie z pełnomocnikiem, ale – jak powiadam – przepisy prawa dopuszczają taką sytuację, a więc odmowę wyrażenia zgody – oznajmił prof. Marcin Wiącek.
Odmowa prokurator Ewy Wrzosek zdziwiła prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, mecenasa Przemysława Rosatiego.
„Była to jednak błędna decyzja, biorąc pod uwagę prawo do korzystania z pomocy prawnej. Nigdy nie odmówiono mi udziału w takich czynnościach” – wskazał mec. Przemysław Rosati dla „Rzeczpospolitej”.
– Czy nie ma jednego sprawiedliwego wśród Was, który powie „dość”, żeby zatrzymać to zło. Apeluję do wszystkich uczciwych prokuratorów i sędziów – Polska dzisiaj potrzebuje Waszej odwagi. Brońcie prawa, brońcie Rzeczypospolitej, w imieniu której codziennie wydajecie wyroki i podejmujecie swoje działania – podsumowała Elżbieta Witek.
Wiele kontrowersji budzi również poranne wejście policji do mieszkania Ryszarda Majdzika, bohatera „Solidarności”. Opozycjonista znany z krytyki obecnego rządu według policji miał nielegalnie broń. Okazało się, że chodzi o zardzewiałą broń jego ojca.
TV Trwam News