fot. PAP/Tomasz Gzell

PiS dąży do zwiększenia liczby wicemarszałków w Senacie

Prawo i Sprawiedliwość dąży do zwiększenia liczby wicemarszałków w Senacie. Proponowanym zmianom sprzeciwia się opozycja – informuje „Rzeczpospolita”.

Obecnie prezydium izby wyższej jest zdominowane przez opozycję. Na czterech wicemarszałków jeden reprezentuje partię rządzącą. Wobec tego PiS chce nowelizacji senackiego regulaminu, która zwiększy liczbę wicemarszałków do pięciu.

Jako partia z największą ilością senatorów powinniśmy mieć dwóch reprezentantów w prezydium – tłumaczy wicemarszałek Stanisław Karczewski.

– Jest nas 48 senatorów i uważamy, że nasza reprezentacja w prezydium powinna być większa. Powinniśmy mieć przynajmniej dwóch wicemarszałków i o to będziemy zabiegać. Takie koło, które ma trzech senatorów – myślę o PSL-u – ma jednego wicemarszałka, więc tak samo jak i my, więc jaka jest równowaga między trzema senatorami i 48 senatorami? Z drugiej strony, przedstawiciele Lewicy, którzy mają dwoje senatorów też mają jedną panią wicemarszałek. Taka jest równowaga między dwojgiem senatorów a grupą 48? Wnosimy o to, aby poszerzyć prezydium i dokooptować do składu jeszcze jednego wicemarszałka – mówił Stanisław Karczewski.     

Nieformalnym kandydatem PiS-u na wicemarszałka Senatu jest prof. Michał Seweryński, który w przeszłości sprawował już tę funkcję.

Obecnie do prezydium Senatu należą marszałek Tomasz Grodzki oraz wicemarszałkowie: Bogdan Borusewicz z Koalicji Obywatelskiej, Michał Kamiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy i Stanisław Karczewski z PiS.

 

RIRM

drukuj