Walka z dopalaczami

Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła poprawki do rządowego projektu, który ma ułatwić walkę z dopalaczami. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 listopada.

Działanie dopalaczy jest tak samo niebezpieczne, a w wielu przypadkach nawet gorsze, od narkotyków. Mimo zagrożenia dla życia i zdrowia są osoby, które po nie sięgają.

– Bardzo często są to osoby dość młode i nieustabilizowane, nie tylko pod względem uzależnień, ale przede wszystkim pod względem wychowawczym – mówił Andrzej Gabiński, specjalista psychoterapii uzależnień.

Dostęp do dopalaczy jest bardzo prosty.

– Te kanały dystrybucji zmieniły się bardzo mocno w ostatnim czasie. Jest to przede wszystkim tzw. dilerka klasyczna dla narkotyków i dodatkowo handel internetowy – powiedział Tomasz Augustyniak z pomorskiego wojewódzkiego inspektoratu sanitarnego.

Wojnę temu procederowi chce wypowiedzieć rząd.  W walce z dopalaczami ma pomóc nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

– Prawo, które wdrażamy, będzie bardzo surowo karało, tak jak za posiadanie i handel narkotykami w obszarze dopalaczy – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z tymi przepisami za posiadanie, handel i produkcję dopalaczy ma grozić od 3 do 12 lat więzienia.  Nad ustawą pracuje Sejm.

– Pani premier powołała zespół w ubiegłym roku nie po to, żebyśmy się „wyścigowali” w projekcie ustawy, tylko ten zespół pracował po to, żeby przygotować dobry projekt, który zabezpieczy młodzież, jak i zarówno te osoby, które korzystają z tych dopalaczy – akcentował Zbigniew Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Do projektu nie zabrakło jednak poprawek. Zgłosili je miedzy posłowie z Kukiz’15, Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej.

– Przygotowaliście państwo projekt, który de facto będzie stanowił martwe prawo. Wprowadziliście niejednoznaczne definicje dla nowych substancji psychoaktywnych oraz środków zastępczych – mówiła Małgorzata Niemczyk, poseł PO.

– Za niecelowe uważam karanie więzieniem posiadaczy substancji psychoaktywnych szczególnie, jeśli to dotyczy niewielkiej ilości – stwierdził poseł Marek Ruciński z Nowoczesnej.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 listopada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl