S. Tyszka: Prezydent przygotował ważne pytania do listopadowego referendum

Weszliśmy do polityki, aby zmienić ustrój. Dzięki tym pytaniom referendalnym robimy krok w dobrym kierunku – ocenił klub Kukiz’15. Politycy odnieśli się w ten sposób do przedstawionych przez prezydenta RP pytań ogólnokrajowego referendum ws. zmian w konstytucji.

Jeszcze dziś do Senatu ma trafić wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum konsultacyjnego w sprawie zmian ustawy zasadniczej. Głosowanie miałoby być dwudniowe: 10 i 11 listopada bieżącego roku. W projekcie Kancelarii Prezydenta znalazło się ostatecznie 10 pytań.

Prezydent uwzględnił zapytania m.in. o system ustrojowy czy sposób wybierania przedstawicieli do parlamentu. Polacy mieliby wyrazić również swoje stanowisko w sprawie konstytucyjnego unormowania członkostwa w UE i NATO. Pojawiła się też kwestia konstytucyjnego zagwarantowania ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa.

Wśród tych pytań znalazły się również ważne kwestie dla Kukiz’15 i wyborców tego klubu – powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

– To jest po pierwsze pytanie o JOW-y. Przypominam, że w 2015 roku 1 mln 800 tys. opowiedziało się za JOW-ami. Mamy nadzieję, że teraz, przy większej frekwencji, będziemy mogli to potwierdzić, dlatego że zmiana reprezentacji narodu w parlamencie wymaga zmiany ordynacji, podwyższenia poziomu tych reprezentantów. Widzimy, co dzieje się na co dzień w parlamencie. Polacy zasługują na to, by reprezentowali ich ludzie godni. JOW-y obowiązują w najpotężniejszych państwach świata, dlatego my chcielibyśmy, żeby Polacy mogli z takiej ordynacji skorzystać. Drugie pytanie, o które prosiliśmy pana prezydenta to, żeby zapytał wprost o to, jakiej władzy wykonawczej chcą Polacy – wskazał Stanisław Tyszka.

Jest też pytanie dotyczące podkreślenia w konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł polskiej państwowości oraz kultury i tożsamości narodu polskiego. Prezydent chce także zapytać o prawo do emerytury nabywanej w wieku 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego liczy, że Senat zajmie się projektem w najbliższym czasie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl