Sejm uchwalił ustawę dot. zmian w ordynacji wyborczej w wyborach do PE

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą zmian w ordynacji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z przepisami każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę – co najmniej trzech – posłów wybieranych do europarlamentu.

Za uchwaleniem ustawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości było 231 posłów, 198 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Posłowie PiS wskazywali podczas prac nad projektem, że aktualna ordynacja w wyborach do PE jest najbardziej skomplikowaną ze wszystkich obecnie obowiązujących w Polsce.

Zmiany krytykuje opozycja. Poseł Robert Winnicki mówił jeszcze przed głosowaniem, że to skok na wybory do PE.

– Jeśli w 2014 r. obowiązywałaby ta ordynacja, którą teraz wprowadzacie, to Prawo i Sprawiedliwość miałoby plus 5 mandatów przy tych samych wynikach, Platforma Obywatelska plus 4 mandaty euro-poselskie. Pozostałe wszystkie komitety nie wchodzą, albo tracą mimo przekroczenia 5-procentpwego progu. To jest istota. Stworzenie duopolu PO-PIS-u i wyeliminowanie eurosceptyków. Po co? Po to, żeby ochronić się przed gniewem wyborców. Gniewem wyborców, którzy widzą, że chcieliście sprywatyzować Lasy Państwowe. Którzy widzą, że blokujecie ustawę za życiem w komisjach. Którzy widzą, jak klęczycie przed Izraelem. Którzy widzą, jak ułatwiacie imigrację, jak ułatwiacie sprowadzanie milionów Ukraińców do Polski – powiedział Robert Winnicki.

Nowe przepisy wejdą w życie w terminie 14 dni od daty ogłoszenia ustawy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl