Adam Glapiński prezesem Narodowego Banku Polskiego

Sejm powołał w piątek prof. Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Glapiński zastąpi prof. Marka Belkę. Kadencja szefa banku centralnego trwa sześć lat.

Za powołaniem Glapińskiego opowiedziało się 284 posłów, przeciw – 124, a wstrzymało się 34.

Kandydaturę Adam Glapińskiego na funkcję szefa banku centralnego zgłosił na początku maja prezydent Andrzej Duda. Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska podczas posiedzenia Sejmu przedstawiła sylwetkę nowego prezesa NBP.

Był członkiem kapituły nagrody ,,Teraz Polska”. W 2009 r. pełnił funkcję doradcy ekonomicznego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. W 2010 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Adama Glapińskiego w skład polityki pieniężnej na 6 letnią kadencję. Pan prof. Adam Glapiński to człowiek doskonale przygotowany do sprawowania funkcji Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Gwarantuje to jego wykształcenie ekonomiczne, dorobek naukowy oraz doświadczenie zawodowe – mówiła szefowa kancelarii prezydenta.

W ostatnich wypowiedziach Glapiński zapewniał, że jeśli dane mu będzie być prezesem NBP, będzie pilnował, by bank centralny był niezależny, zaś obecny poziom stóp procentowych uznał za odpowiedni.

Glapiński w lutym został powołany na członka zarządu NBP przez prezydenta Andrzeja Dudę; wnioskował o to prof. Marek Belka. Od 2009 r. był doradcą ekonomicznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w lutym 2010 r. wskazał go jako jednego z trzech swoich przedstawicieli w RPP.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl