fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm: Debata nad expose Witolda Waszczykowskiego o zadaniach polityki zagranicznej w 2017 r.

W Sejmie trwa debata nad expose ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2017 r. Kluby poselskie przedstawiają swoje stanowiska.

Polska dyplomacja pomyślnie uporała się z zadaniem podnoszenia rangi i znaczenia naszego kraju w polityce światowej – mówiła Małgorzata Gosiewska. Poseł PiS-u stwierdziła, że należy zgodzić się z zasadniczą tezą mówiącą o nadejściu ” być może wyjątkowego przełomowego etapu w rozwoju stosunków międzynarodowych”.

Poseł Gosiewska zwróciła uwagę na działania Polski, które hamują agresywną politykę Rosji.

To właśnie nasza inicjatywa doprowadziła do podjęcia przełomowych decyzji na Szczycie NATO w Warszawie. Dzięki rozlokowaniu na terenie naszego kraju oddziałów wojskowych USA i szeregu innych państw NATO, nasze bezpieczeństwo, ale i bezpieczeństwo naszego regionu jest znacznie lepiej chronione. Siły te nie stanowią równowagi z siłami Federacji Rosyjskiej na kierunku zachodnim, ale ryzyko wywołania z nim konfliktu zbrojnego stanowi silny czynnik powstrzymujący ewentualnego agresora – powiedziała Małgorzata Gosiewska.

Opozycja krytykuje założenia polityki zagranicznej na bieżący rok. Zdaniem szefa PO Grzegorza Schetyny, polityka Prawa i Sprawiedliwości jest „krótkowzroczna, nieodpowiedzialna i chaotyczna”.

Z kolei poseł Grzegorz Długi z Kukiz’15 stwierdził, że Polska wkracza w 2017 r. bez koncepcji polityki zagranicznej.

Obawiamy się, że polska polityka zagraniczna nastawiona jest na hasła skierowane do polskiego, głównie swojego elektoratu. Nie wiadomo, czy w naszej polityce zagranicznej więcej jest romantyzmu i chaosu czy pragmatyzmu i długofalowej realizacji racji stanu. Brakuje wizji racji stanu, a to powoduje chaos, niepewność i tylko bieżące reakcje na wydarzenia na świecie – mówił Grzegorz Długi.

Przypomnijmy, że szef MSZ Witold Waszczykowski wśród priorytetów polskiej dyplomacji w br. wymienił m.in. reformę Unii Europejskiej, wzmocnienie współpracy Amerykanów i Europejczyków w dziedzinie bezpieczeństwa, a także realizację Szczytu NATO z Warszawy.

RIRM

drukuj