fot. TV Trwam News

Sejm odrzucił projekt zakładający karanie kobiet za tzw. aborcję

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka odrzuciła obywatelski projekt ustawy wprowadzającej pełną ochronę życia dzieci poczętych. Pod projektem podpisało się prawie pół miliona osób. PiS podkreśla, że nie zgadza się na karanie kobiet, dlatego projekt został odrzucony. Karania kobiet za tzw. aborcję nie popiera także Episkopat Polski.

Na poprzednim posiedzeniu posłowie zdecydowali o skierowaniu do dalszych prac w komisjach obywatelski projekt ustawy rozszerzającej ochronę życia. Ustawa przewiduje zniesienie trzech warunków, które umożliwiają zabicie dziecka poczętego w świetle prawa.

Obecne przepisy zezwalają na zabicie dziecka, gdy: lekarze podejrzewają, że jest ono ciężko chore; poczęło się w skutek czynu zabronionego lub gdy życie i zdrowie matki są zagrożone.

Posłowie odrzucili jednocześnie projekt zezwalający na tzw. aborcję, praktycznie na każde żądanie. To wywołało nerwowe reakcje lewicy feministek i zwolenników aborcji, którzy w miniony poniedziałek zorganizowali tzw. czarne marsze.

Dziś sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka odrzuciła obywatelski projekt. Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że nie zgadza się na karanie kobiet, dlatego projekt został odrzucony.

Rządząca partia przygotuje inne rozwiązania i swój projekt. Będzie on zakładał działania osłonowe dla matek, które znajdą się w trudnej sytuacji z powodu rozmaitych wad czy problemów ich dzieci oraz będzie ograniczał możliwość dokonywania zabójstwa dzieci niepełnosprawnych.

Głosowanie nad sprawozdaniem komisji sprawiedliwości, która rekomenduje odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie życia odbędzie się jutro.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj