KE: Będą dalsze prace nad zniesieniem wiz do USA dla 5 krajów UE, w tym Polski

Komisja Europejska chce zniesienia wiz do USA dla pięciu krajów Unii Europejskiej, wobec których ciągle one obowiązują: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. W środę zapowiedziała dalsze wysiłki dyplomatyczne w tym celu.

USA pozostają jedynym krajem, który nie przyznaje prawa bezwizowego wjazdu wszystkim obywatelom UE. Rok temu, 1 grudnia 2017 r., osiągnięto pełną wzajemność wizową z Kanadą po tym, jak zniosła ona obowiązek wizowy dla obywateli Rumunii i Bułgarii.

W środę Komisja przedstawiła postępy dokonane w ciągu ostatniego roku na drodze do osiągnięcia wzajemności wizowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Zapowiedziała, że – w koordynacji z pięcioma państwami członkowskimi, których obywatele nadal potrzebują wizy, aby podróżować do USA – będzie nadal angażować się w dialog w tej sprawie z Waszyngtonem.

„Osiągnięcie wzajemności wizowej dla wszystkich państw członkowskich UE jest naszym głównym priorytetem. Ostatnie doświadczenia pokazują, że dalsze zaangażowanie dyplomatyczne przynosi pozytywne rezultaty, dlatego będziemy trzymać się tego podejścia również w przypadku Stanów Zjednoczonych. Ruch bezwizowy leży w interesie krajów po obu stronach Atlantyku i oczekujemy konkretnych działań wszystkich stron, aby przyspieszyć osiągnięcie tego celu” – powiedział w środę komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy kontakty ze Stanami Zjednoczonymi na poziomie politycznym i technicznym w tej sprawie nasiliły się. Komisja nadal wzywa Stany Zjednoczone do dalszej współpracy w tej kwestii z Bułgarią, Chorwacją, Cyprem, Polską i Rumunią.

PAP/RIRM

drukuj