fot. PAP/Rafał Guz

K. Szczerski: Wzmocniona obecność wojskowa USA w Polsce zwiększy bezpieczeństwo całego regionu

Łamanie przez Rosję umów międzynarodowych wymaga reakcji, która podniosłaby bezpieczeństwo regionu; jedną z nich będzie wzmocniona obecność wojskowa USA w Polsce – podkreślił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po spotkaniu z zastępcą sekretarza stanu USA Johnem Sullivanem.

Krzysztof Szczerski spotkał się z zastępcą sekretarza stanu USA w środę w Pałacu Prezydenckim. Jak powiedział PAP, podczas rozmowy wymienili się opiniami na temat sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie.

„Polska i USA są zgodne, że sytuacja ta poprzez działania Rosji jest niestabilna. Działania Rosji na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej pokazują kolejny raz, że formalne i prawne gwarancje są przez Rosję łamane” – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta.

Jak zaznaczył, z Sullivanem zgodzili się, że główne źródło braku stabilności w naszym regionie to „konsekwentne łamanie przez Rosję porozumień i umów międzynarodowych”.

„To wymaga reakcji, która wzmocniłaby bezpieczeństwo naszego regionu. Jedną z takich reakcji będzie zwiększona amerykańska obecność wojskowa w Polsce. To jest właśnie jej cel – wzmocnienie bezpieczeństwa całego regionu” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Jak powiedział, z Sullivanem mówili też dużo o kwestiach energetycznych, w tym w kontekście podpisania kolejnego długoletniego kontraktu na dostawę do Polski amerykańskiego gazu skroplonego LNG.

„Mówiliśmy też o Nord Stream 2 i polskiej strategii dywersyfikacji jako odpowiedzi na uzależnianie się Europy od rosyjskiego gazu poprzez ten gazociąg” – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister podkreślił, że „Polska jest przykładem innego modelu budowania rynku gazu właśnie poprzez dywersyfikację a nie dalsze uzależnianie od jednego źródła dostawy, tak jak proponują to Europie Niemcy w ramach partnerstwa z Rosją”.

„Mówiliśmy też o wspólnych przedsięwzięciach polsko-amerykańskich w 2019 roku. Będzie to bardzo bogaty rok, jeśli chodzi o polsko-amerykańskie kontakty polityczne. Szczegóły podamy, jak zostaną ustalone” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że „relacje polsko-amerykańskie kończą ten rok na plusie”.

W czasie wizyty w USA na początku ubiegłego tygodnia Szczerski odwiedził m.in. stolicę Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się m.in. z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem oraz z asystentem sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Wessem Mitchellem. Podczas obu spotkań dominowały zagadnienia związane z polskimi staraniami zmierzającymi do wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju.

PAP/RIRM

drukuj