PAP/Marcin Obara

Premier Morawiecki podsumował COP24

Premier Mateusz Morawiecki posumował szczyt klimatyczny COP24. Jak mówił, przyjęcie tzw. Pakietu Katowickiego to dla Polski ogromny sukces negocjacyjny.

Na zakończonym w sobotę szczycie klimatycznym Polsce udało się osiągnąć cel niebywale ważny dla zmian w ramach polityki klimatycznej. Przyjęto tzw. Pakiet Katowicki oraz deklaracje o sprawiedliwej transformacji energetycznej, o elektromobilności oraz deklaracje o lasach.

– Mamy więc, patrząc historycznie na politykę klimatyczną, protokół z Kioto podpisany bodaj 1997 r., mamy Porozumienie Paryskie sprzed 3 lat i mamy Pakiet Katowicki, Katowice „rule book” – jak to już w prasie międzynarodowej pokazuje się, a więc takie kamienie milowe na drodze do osiągania właściwych postępów prac dotyczących polityki klimatycznej, czyli i czystego środowiska z jednej strony, a z drugiej – ograniczania emisji CO2, emisji substancji szkodliwych – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Pakiet Katowicki przyjęło prawie 200 państw świata. Z finalnego tekstu usunięto zapisy dotyczące deklaracji państw w sprawie poprawiania swoich strategii rozwoju względem klimatu.

Podejmujemy się i wszystkie kraje świata podejmują się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale droga do wyboru jest dowolna przez każde z państw z uszanowaniem specyfiki każdego kraju, z uszanowaniem tego, że startujemy z różnych poziomów, w różnych warunkach, a więc mamy osiągnąć jeden cel bez narzucania sposobu rozwiązania tego celu – podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Polska jest liderem w ochronie klimatu. Nasz kraj w ramach dotychczasowych zobowiązań na poziomie ONZ obniżył emisje dwutlenku węgla o 30 proc., zamiast przypisanych nam 6 proc. Osiągnęliśmy to nie tylko dzięki polskim technologiom i polskiej innowacyjności, ale także dzięki polskim lasom, które odgrywają znaczącą rolę w pochłanianiu CO2.

– Nadal jesteśmy w tej awangardzie redukcji, ochronie klimatu – dodał Henryk Kowalczyk.

Kolejne założenia dotyczące globalnej polityki klimatycznej będą omawiane we wrześniu 2019 roku w Chile, gdzie odbędzie się COP25.

TV Trwam News/RIRM

drukuj