Porozumienie ws. amerykańskich rakiet obronnych Patriot

Producent amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot, które chce pozyskać nasz kraj, zgodził się, by ponad połowa wydatków trafiła do polskich firm – o przełomie w rozmowach z firmą Raytheon poinformował szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Szef resortu obrony zaznaczył, że w związku z tym Polska podpisuje list intencyjny, który sprawia, że najbardziej prawdopodobnym przedsiębiorstwem i stroną, która będzie realizowała polski system obrony przeciwrakietowej, będzie przedsiębiorstwo Raytheon i rząd amerykański.

To duży sukces Antoniego Macierewicza – ocenia efekty rozmów z Amerykanami poseł PiS-u Wojciech Skurkiewicz, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Rzadko się zdarza, żeby taki potentat o zasięgu światowym, jakim jest firma Raytheon, zgodził się również na transfer technologii. To jest bardzo dobra informacja, tym bardziej, że mamy olbrzymie opóźnienia, jeżeli chodzi o realizację programu „Wisła” i zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej, a to również się z tym wiąże. Jestem przekonany, że rakiety Patriot, o których mówimy, będą w sposób bardzo dobry i właściwy strzec polskiego terytorium. To naprawdę bardzo ciesząca i bardzo ważna informacja dla naszego kraju, społeczeństwa i przemysłu obronnego – wskazuje Wojciech Skurkiewicz.

Ministerstwo obrony chce pozyskać przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu, którym wojsko nadało kryptonim „Wisła”.

W kwietniu 2015 r. ówczesny rząd przyjął rekomendację MON-u do udzielenia rządowi USA zamówienia na dostawę zestawów Patriot produkowanych przez firmę Raytheon.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl