fot. Jarosław Jarzębowicz

USA: Polonia w hołdzie zwycięskim żołnierzom Bitwy Warszawskiej

Złożeniem kwiatów pod pomnikami, okolicznościowymi wystąpieniami i Mszą św. uczciła Polonia w niedzielę 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej w amerykańskiej Częstochowie – Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii.

W uroczystościach uczestniczyła 95-letnia Sybiraczka Helena Knapczyk. Znalazła się wśród weteranów, przedstawicieli służb dyplomatycznych RP, młodzieży i organizacji polonijnych.

Złożono kwiaty m.in. pod pomnikami I komendanta Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), dr gen. Teofila Starzyńskiego, Mściciela oraz Matki Boskiej Hetmańskiej, na której mieści się tablica poświęcona rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Konsul Stanisław Starnawski podziękował weteranom za to, że są depozytariuszami wartości patriotycznych. Podkreślił, że wartości patriotów, naszych ojców, przodków którym hołdują Polacy, są bardzo ważne też w czasie pokoju. Pomagają bowiem tworzyć społeczność, nasz naród polski i Polonię.

Jak dodał w rozmowie święto przygotowane przez SWAP jest tym bardziej istotne, że weterani przypominają, co znaczy poświęcenie, są kustoszami historii i strażnikami wartości, które dla Polonii zawsze były ważne.

Konsul zauważył, że uczestniczył w rocznicowych uroczystościach rok i dwa lata temu. Z zadowoleniem zaznaczył, że frekwencja z roku na rok jest coraz większa.

„Niezwykle ważna jest zwłaszcza liczna obecność młodzieży, dzieci ze szkół dokształcających i fakt, że te wartości są przekazywane kolejnym pokoleniom. Historia jest nauczycielką życia także w czasach pokoju. Bez zachowania pamięci i uhonorowania obrońców Polski, ludzi, którzy oddawali życie za ojczyznę, nie bylibyśmy w stanie uświadomić teraz sobie wartości niepodległego państwa czy wolności osobistych” – ocenił konsul Stanisław Starnawski.

Komendant naczelny SWAP, Tadeusz Antoniak, złożył meldunek o gotowości placówek i okręgów swej organizacji do uroczystości Święta Żołnierza Polskiego, reprezentującemu m.in. ambasadę RP w Waszyngtonie zastępcy attache wojskowego płk Sylwestrowi Szopierajowi.

Pułkownik mówił o poświęceniu żołnierzy walczących o niepodległość Polski i broniących tej niepodległości. Wyraził też, jako nowo przybyły do Waszyngtonu, podziw dla Polonii, która czci ich pamięć.

Tadeusz Antoniak podkreślił w swym wystąpieniu, że jako spadkobiercy pięknej tradycji weterańskiej przedstawiciele SWAP składają hołd prawdziwym weteranom, którzy przelewali krew i oddawali życie za ojczyznę.

„Mamy o nich pamiętać i nagłaśniać sprawę walki o niepodległość, w tym Bitwy Warszawskiej” – powiedział.

W uroczystości wziął udział chór „SOUL” z Polski. Młodzieżowy Zespół Wokalny z Sanoka zaprezentował zestaw piosenek i pieśni patriotycznych.

PAP

drukuj