fot. PAP/EPA

USA zainwestują w energetykę państw Trójmorza

Stany Zjednoczone będą wspierać inwestycje energetyczne państw Trójmorza. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział dofinansowanie kwotą rzędu 1 miliarda dolarów.

Amerykanie chcą inwestować w Europie Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza w obszarze energetyki. To właśnie z USA do Polski dociera gaz skroplony LNG. Inwestycji będzie więcej, zwłaszcza że sekretarz stanu USA Mike Pompeo złożył deklarację dofinansowania inwestycji energetycznych w regionie.

– Jeżeli Amerykanie chcą dofinansować sektor prywatny w zakresie źródeł energii, mam nadzieję odnawialnych źródeł energii, to jest wiadomość bardzo dobra. Chodzi tylko o to, żeby te środki były właściwie wykorzystane – mówił dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo-Technicznej w Gdańsku.

Środki zostaną przekazane przez amerykańską agencję rządową. Potrzeba ożywienia prywatnych inwestycji – podkreślił sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zauważył, że nie byłoby takich inwestycji, gdyby nie powstała wcześniej inicjatywa Trójmorza.

– Nigdy wcześniej nie pojawiły się możliwości rozwojowe i inwestycyjne na taką skalę. Nie było bowiem platformy, która byłaby tak atrakcyjna dla USA do inwestowania w tę część Europy. Trójmorze pokazało, że to duży rynek i duża liczba państw, które dynamicznie się rozwijają – poinformował Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla wPolityce.pl.

Deklaracja Amerykanów padła w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Obecny na spotkaniu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podkreślił, że dofinansowanie zostanie przeznaczone na zwiększenie przepływu surowców energetycznych i poprawę stanu infrastruktury.

To także możliwość zdobycia nowoczesnych technologii – zauważył dr inż. Bogdan Sedler.

– Przede wszystkim połączenia rurociągami gazowymi, roponośnymi. Po drugie budowa odnawialnych źródeł energii, połączenie ich siecią elektroenergetyczną, nowoczesne pojemniki energii na przykład farmy wiatrowe sprężone z magazynami wodoru. To jest przyszłość i tutaj Amerykanie mają wiele do zaoferowania, o ile udostępnią tę technologię – akcentował przedstawiciel Fundacji Naukowo-Technicznej w Gdańsku.  

Strona amerykańska chce także objąć Trójmorze programem Blue Dot Network. Program dotyczy finansowania obszarów infrastrukturalnych w państwach rozwijających się na całym świecie.

TV Trwam News

drukuj