fot. PAP/EPA

USA: D. Trump gotów do rozmów w sprawie kontroli zbrojeń

Prezydent Donald Trump jest gotów do rozmów z przywódcami Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji w sprawie kontroli zbrojeń – oświadczył w piątek anonimowy funkcjonariusz adminstracji USA wysokiej rangi.

Według tego źródła Trump chce wykorzystać takie spotkanie do posunięcia naprzód kwestii trójstronnego układu o kontroli zbrojeń USA – Rosja – Chiny. Termin takiego spotkania pozostaje do uzgodnienia.

„Stany Zjednoczone wykorzystają taką okazję do wciągnięcia Rosji i Chin do międzynarodowego systemu kontroli zbrojeń i uniknięcia kosztownego wyścigu zbrojeń” – powiedział wspomniany funkcjonariusz zastrzegając swoją anonimowość.

„Prezydent dał jasno do zrozumienia, że jest gotów do spotkania z jakimkolwiek światowym przywódcą, w dowolnym czasie, aby umocnić bezpieczeństwo narodowe USA” – dodał.

W roku 2021 wygasa układ START o redukcji broni strategicznej, ostatni kluczowy traktat rozbrojeniowy między USA i Rosją. Pojawiły się wypowiedzi o możliwości jego przedłużenia, jednak – jak zauważa Associated Press – Biały Dom uważa, że kolejna generacja układów rozbrojeniowych powinna obejmować także Chiny.

Ocenia się, że Chiny, już obecnie dysponujące trzecim pod względem wielkości arsenałem nuklearnym i konwencjonalnym, w ciągu najbliższych 10 lat więcej niż podwoją swój potencjał militarny.

Rosja wcześniej sygnalizowała możliwość przedłużenia układu START o 5 lat, ale również jest skłonna – jak pisze AP – do objęcia układem również Chin.

Prezydent Rosji Władimir Putin wysunął propozycję tzw. szczytu P5 (USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii), czyli stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby przedyskutować „szereg spraw światowych”.

Spotkanie takie – jak sugerują źródła w Waszyngtonie – mogłoby odbyć się we wrześniu na marginesie dorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl