USA: porozumienie Republikanów i Demokratów w sprawie budżetu federalnego

Przywódcy Republikanów i Demokratów w Kongresie USA przedstawili w środę wspólny projekt ustawy o finansowaniu rządu federalnego do końca obecnego roku finansowego 30 września w wysokości 1,3 biliona dolarów.

Projekt ustawy musi być uchwalony przez Izbę Reprezentantów i Senat przed północą w piątek, kiedy upływa obecne prowizorium budżetowe, aby uniknąć kolejnego czasowego „zamknięcia” (shutdown) rządu i jego agend.

Biały Dom zasygnalizował już, że prezydent Trump poprze projekt.

Ustawa przewiduje m. in. zwiększenie wydatków na obronę o dodatkowe 80 mld dolarów. Nie przewidziano natomiast funduszy na niektóre z inicjatyw Trumpa w dziedzinie ograniczenia imigracji, w tym 25 mld na budowę muru wzdłuż granicy z Meksykiem.

Ustawa asygnuje jedynie 1,6 mld dolarów na „poprawę bezpieczeństwa” granic.

Zwiększone mają być wydatki na infrastrukturę, w tym na działalność agencji kontrwywiadu mających zapobiec cyberatakom i próbom wpływania na wybory w USA. W listopadzie 2018 r. odbędą się wybory do Kongresu.

Reuters zauważa, że dla Republikanów, którzy kontrolują obie izby Kongresu, wsparcie Demokratów w tej sprawie ma kluczowe znaczenie. Projekt wzbudza bowiem sprzeciw wielu republikańskich konserwatystów ze względu na olbrzymie wydatki i zwiększający się deficyt budżetu. Część z nich może nawet głosować przeciwko projektowi.

„Konieczne jest ograniczenie wydatkowego uzależnienia Waszyngtonu, które wymknęło się spod kontroli i nie zostało zahamowane pod rządami Republikanów” – powiedział konserwatywny Republikanin Mark Walker.

Natomiast przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer zachwalał projekt wskazując, że „stawia on na pierwszym miejscu pracowników i rodziny”.

Podkreśla się że porozumienie usunie na najbliższe miesiące ciągłe spory w Kongresie na temat budżetu co umożliwi kongresmenom skupienie się na zbliżających się wyborach. Wyłoniona w nich będzie cała Izba Reprezentantów i 1/3 składu Senatu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl