Słowenia: drugi dzień wizyty Marszałka Senatu S. Karczewskiego

Trwa drugi dzień trzydniowej oficjalnej wizyty Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego na Słowenii. Politykowi towarzyszą senatorowie Prawa i Sprawiedliwości: Jarosław Rusiecki i Jan Hamerski oraz senator Platformy Obywatelskiej Wiesław Kilian.

Senacka delegacja m.in. spotka się dziś z przedstawicielami słoweńskiej Polonii, a także weźmie udział w odsłonięciu pomnika poświęconego polskim żołnierzom, którzy zginęli na Słowenii w czasie I wojny światowej na tzw. froncie nad Soczą.

Wczoraj Marszałek Stanisław Karczewski spotkał się z prezydentem i premierem  Słowenii oraz przewodniczącymi obu izb parlamentu. Rozmowy dotyczyły m.in. przyszłości UE, stosunków dwustronnych, w tym rozwoju współpracy gospodarczej i kulturalnej, oraz praworządności w Polsce.

Marszałek Karczewski przekazał też słoweńskim politykom „białą księgę” dotyczącą wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jak powiedział dziennikarzom, wyjaśniał, że polska reforma sądownictwa jest zgodna z prawem i oczekiwana.

– Wyjaśniałem nasze stanowisko. Myślę, że spotkało się to z dużym zrozumieniem moich rozmówców. Przekazałem również „białą księgę” i garść informacji o tym, w jaką stronę, jakie reformy wprowadzamy w Polsce. Wszyscy, z którymi miałem okazję rozmawiać do tej pory, wypowiadali się z wielkim uznaniem i szacunkiem do tego, co robimy w Europie i do tego, co robimy przede wszystkim w Polsce. Rozmowa miała bardzo dobrą atmosferę i spotkała się z dużym zrozumieniem polityków – powiedział Marek Karczewski.

Polska delegacja podczas pierwszego dnia pobytu na Słowenii poruszyła też kwestie związane m.in. ze współpracą między polskimi i słoweńskimi uczelniami.

Na dziś w planie wizyty w ramach obchodów stulecia zakończenia I wojny światowej przedstawiciele polskich władz odwiedzą też Instytut św. Stanisława w Lublanie, placówkę zasłużoną dla języka i kultury słoweńskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl