fot. PAP/Jacek Turczyk

Spotkanie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego

Dziś po raz pierwszy w nowym składzie zbierze się polsko-ukraiński komitet konsultacyjny. Przedmiotem rozmów będzie m.in. polityka bezpieczeństwa, ochrona wschodnich granic Unii Europejskiej i polityka historyczna.

W spotkaniu, które odbędzie się w Belwederze wezmą udział wiceszefowie MSZ Polski i Ukrainy oraz wiceszefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.

Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi przewodniczy minister Krzysztof Szczerski.

Wśród tematów rozmów pojawi się kwestia konfliktu na wschodzie Ukrainy i ochrona granicy polsko-ukraińskiej w kontekście kryzysu imigracyjnego. Eksperci będą także dyskutować na temat konsekwencji umów stowarzyszeniowych i możliwej pomocy Polski w reformach na Ukrainie.

Minister Krzysztof Szczerski liczy, że spotkania komitetu będą odbywały się cyklicznie.

– Jest to pierwsze posiedzenie tego komitetu w nowym składzie. Wyznaczymy sobie harmonogram prac na przyszłość tak, żeby ta współpraca polsko ukraińska była regularna. Najważniejsze jest to, aby nie były to przedsięwzięcia wyłącznie jednorazowe czy szarpane, tylko żeby rzeczywiście wdrożyć regularną pracę polsko-ukraińską tak, żeby rozwiązywała ona wszystkie kwestie sporne tam, gdzie możemy nawzajem się wspierać i budować stabilność tego regionu- powiedział minister Krzysztof Szczerski.

Powrót do rozmów polsko-ukraińskich w formacie prezydenckiego komitetu konsultacyjnego uzgodnili w ubiegłym roku prezydenci Polski i Ukrainy w Kijowie.

RIRM

drukuj