Konsekracja kościoła w Borysławiu na Ukrainie

22 września odbędzie się konsekracja kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy w parafii św. Barbary w Borysławiu na Ukrainie. Uroczystości będzie przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego.

W uroczystościach uczestniczyć będzie również prowincjał zakonu redemptorystów o. Janusz Sok  CSsR, Prowincjał Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

– O godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św., którą koncelebrował będzie o. Janusz Sok CSsR, Prowincjał Redemptorystów wraz ze współbraćmi  redemptorystami z Polski i Ukrainy. Przed Mszą św. o godz. 11.30 przeprowadzona zostanie modlitwa różańcowa. (…) W uroczystościach zapewne będą też radośnie uczestniczyć parafianie – mówi o. Sylwester Cabała CSsR.

Dopełnieniem uroczystości konsekracji kościoła będzie Dzień Kultury Polskiej, zaplanowany na godz. 17.00 w Pałacu Kultury w Borysławiu.

Redemptoryści w osobie O. Władysława Ziobra na Ukrainie byli obecni od 1990 roku. Wiązało się to z próbami odzyskania przez nich kościoła i klasztoru w Mościskach. Ponieważ to się przedłużało kolejni redemptoryści otrzymali parafię w Drohobyczu którą prowadzili do 2006 r. Po tym roku kontynuowali dalszą posługę duszpasterską w parafii Truskawiec i Borysław.

Posługę duszpasterską w Borysławiu od 1990 r. pełnią redemptoryści Prowincji Warszawskiej, którzy prowadzą także parafię w Truskawcu, przy której mieści się ich dom zakonny. W sierpniu br. swoją pracę w Borysławiu rozpoczęły siostry służebniczki starowiejskie, które zamieszkały na zapleczu nowo wybudowanego kościoła.

29 października 2006 r. ks. bp Marian Buczek ze Lwowa dokonał poświęcenia rozpoczętej budowy kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaś 16 czerwca 2007 r. ks. kard. Marian Jaworski, arcybiskup i metropolita lwowski obrządku łacińskiego, poświęcił kamień węgielny w budującym się kościele. Kamień węgielny – cząstkę kamienia pochodzącego z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Alfonsa w Rzymie, w którym znajduje się oryginał ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy – ofiarował ówczesny przełożony generalny Zgromadzenia Redemptorystów z Rzymu o. Joseph W. Tobin.

Jak informują ojcowie redemptoryści posługujący w Borysławiu, ukończony obiekt to nie tylko kościół – obiekt sakralny, ale to również zaplecze duszpastersko-katechetyczne.

Chcemy, aby stało się ono również swoistym centrum, stwarzającym możliwości zintegrowania wspólnoty Polaków w tym mieście i jego okolicy, większość naszych parafian posiada Kartę Polaka – czytamy w komunikacie parafii.

W pomieszczeniach duszpastersko-katechetycznych znajdą się: sala katechetyczno-lekcyjna, mała pracownia komputerowa, biblioteka i czytelnia, sala spotkań ogólnych i okolicznościowych, wyposażona w przyszłości w sprzęt audiowizualny i aneks kuchenny, dająca możliwość kulturalnego spędzenia wolnego czasu.

Rzymskokatolicka Parafia  św. Barbary w Borysławiu: wczoraj i dziś

RIRM

drukuj