W tym tygodniu rząd zajmie stanowisko ws. Nord Stream 2

Rząd przyjmie w tym tygodniu  projekt stanowiska dotyczącego realizacji gazociągu Nord Stream 2. Dwunitkowa magistrala gazowa z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie ma być gotowa do końca 2019 roku.

W tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w rozmowie z Radiem Maryja zaznaczył, że Nord Stream 2 to projekt polityczny.

– Przypomnę, że pierwsza nitka ma przepustowość 55 mld metrów sześciennych gazu i jest wykorzystywana w ok. 50-60 procentach, a więc jest jeszcze bardzo wiele możliwości już w tej pierwszej wybudowanej nitce gazu. Ta druga jest projektem czysto politycznym, można powiedzieć geopolitycznym. Ma służyć do ominięcia Ukrainy i Polski, a przy okazji również Białorusi w kontekście tranzytu gazu na zachód Europy. Niestety, nasi sąsiedzi z zachodu, realizując swoje interesy ponad naszymi głowami, realizują tego typu politykę z naszymi sąsiadami ze wschodu. Uważamy, że ona jest szkodliwa dla solidarności unii energetycznej, unii gazowej. Nie na tym miała polegać ta spójność i solidarność – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Mateusz Morawiecki mówił też niedawno, że umowa w sprawie Nord Stream 2 powinna mieć charakter międzyrządowy, a nie międzykorporacyjny  i w związku z tym powinna podlegać pełnej procedurze zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl