Niemiecka prasa ostrzega przed terroryzmem

„Sueddeutsche Zeitung” napisał, że zagrożenie na Zachodzie jest obecnie nieporównywalnie większe niż w 2001 roku, gdy doszło do zamachów w Stanach Zjednoczonych. Gazeta powołała się przy tym na raport niemieckiego wywiadu zagranicznego BND.

Państwo Islamskie obecne jest w 30 krajach, a jego działania skoncentrowane są przede wszystkim na upadłych państwach.

IS szuka bezpośredniej konfrontacji z Zachodem – ocenia niemiecki wywiad.

Ekspert do spraw bezpieczeństwa dr Łukasz Kister zwraca uwagę, że Europa ma dziś problem z terroryzmem zupełnie innego rodzaju niż ten, który istniał w 2001 r.

Nie obronimy się przed przybyciem zradykalizowanych członków organizacji terrorystycznych do Europy. Oni już w niej są – dodaje dr Łukasz Kister.

– Pozwoliliśmy, szczególnie Europa Zachodnia, na to, by najbardziej zradykalizowane grupy islamskie, by imigranci, którzy są najbardziej podatni na radykalizację i rekrutację do organizacji terrorystycznych, przybyli i osiedlili się na Zachodzie. Dzisiaj są najłatwiejszym celem dla organizacji terrorystycznej. Właśnie dlatego, że przybyli do Europy, w której obiecano im mleko i miód, a tak naprawdę nie dostali niczego. Zachód popełnił błąd. Ciągle go popełnia. Nie korzysta z lekcji, którą otrzymuje już od co najmniej kilku miesięcy, więc to zagrożenie terrorystyczne istnieje – podkreśla dr Łukasz Kister.

Dr Łukasz Kister dodaje, że Europa musi zrozumieć gdzie popełniła błąd, bo tylko dzięki temu będzie mogła oddalić od siebie widmo zagrożenia.

RIRM

drukuj