fot. flickr.com

MF: członkostwo w eurolandzie źródłem zagrożeń dla Polski

Ministerstwo Finansów nie planuje w najbliższym czasie  przyjęcia waluty euro. Jak poinformował resort członkostwo w eurolandzie mogłoby być źródłem zagrożeń dla gospodarki.

Z przeprowadzonej  analizy wynika, że poziom PKB w naszym kraju jest zbyt niski, a to negatywnie wpłynęłoby na polską gospodarkę, gdybyśmy teraz przyjęli euro.

Resort wskazuje także na niestabilną sytuację w strefie euro.

Poseł Janusz Szewczak z sejmowej Komisji Finansów Publicznych mówi, że euro przeznaczone jest włącznie dla bogatych i dobrze zorganizowanych państw. Jako przykład podaje m.in. Niemcy.

– Euro przynosi więcej szkody niż pożytku gospodarkom tych słabszych państw. Nie ma przecież żadnej daty przyjęcia deklaracji dotyczącej wspólnej waluty. Hegemonia Niemiec polega na tym, że one w Europie najlepiej skorzystały na wprowadzeniu tej bardzo silnej waluty, jaką jest euro, kosztem tych słabszych państw, powodując deficyty w handlu tych państw, zadłużenie, rosnące koszty zadłużenia. Nic złego się nie dzieje. Dzisiaj fakt posiadania własnej waluty to istotne narzędzie kreowania  polityki gospodarczej, fiskalnej, finansowej – podkreśla Janusz Szewczak.

Ministerstwo Finansów poinformowało też, że będzie dążyło do zwiększenia stopnia podobieństwa polskiej gospodarki do gospodarki strefy euro.

RIRM

drukuj