53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa w Bawarii

W stolicy Bawarii rozpocznie się dziś 53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Przybędzie na nią 30 prezydentów i premierów. Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda. W konferencji uczestniczyć będzie też szef MSZ Witold Waszczykowski.

Eksperci wskazują, że wśród najważniejszych tematów tegorocznej konferencji są: ułożenie stosunków z nową administracją amerykańską, agresja na Ukrainie oraz destabilizacja na Bliskim Wschodzie.

Do kwestii, jakie poruszone zostaną na konferencji, będą należeć też prawdopodobnie pomysł Stanów Zjednoczonych na Sojusz Północnoatlantycki i polityka Rosji – wskazuje politolog dr hab. Grzegorz Rdzanek.

Na pewno poznamy nowy amerykański pomysł na politykę zagraniczną, na politykę bezpieczeństwa. Trudno powiedzieć jak on będzie szczegółowy. Natomiast przypuszczam, że będziemy mieli do czynienia z jakimś zaostrzeniem kursu wobec Rosji; przynajmniej w sferze werbalnej. Kwestią na którą trudno dziś udzielić jednoznacznej odpowiedzi, będzie moim zdaniem, stosunek USA do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale też kwestia Rosji. Ponieważ niezależnie od polityki USA wobec Rosji – drugą sprawą jest sama polityka rosyjska, w tym nowym międzynarodowym porządku, z nowym prezydentem USA – tłumaczy politolog.

Organizowana od lat 60-tych konferencja bezpieczeństwa w Monachium uznawana jest za jedno z największych i najważniejszych międzynarodowych spotkań poświęconych problematyce obronności i bezpieczeństwa. W trym roku ze szczególnym zainteresowaniem oczekiwane jest wystąpienie wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a.

Prezydent Andrzej Duda podczas pobytu w Monachium weźmie udział w panelu nt. kondycji Zachodu; odbędzie również szereg rozmów dwustronnych m.in. z prezydentami Ukrainy, Bułgarii, Chorwacji i Słowenii.

RIRM

 

drukuj