Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem ustawy metropolitalnej

Komitet Stały Rady Ministrów najpewniej w tym tygodniu zajmie się projektem ustawy metropolitalnej – zapowiedział wiceminister Michał Wójcik, wieloletni radny sejmiku śląskiego.

Rządowy projekt zaprezentował na początku kwietna szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Przepisy zakładają utworzenie związku metropolitalnego wyłącznie na terenie woj. śląskiego.

Minister wskazywał, że zaletami projektu jest m.in. wsparcie związku metropolitalnego kwotą rzędu 250 mln zł rocznie i dobrowolność udziału w związku.

Wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział na antenie TV Trwam, że taka ustawa jest bardzo potrzebna.

– Brakuje nam tak naprawdę instrumentów, żeby poprawić komunikację oraz życie ludzi w tej części Polski. Chcę powiedzieć, że z 9 najuboższych miast na prawach powiatu, 8 to są miasta z województwa śląskiego. Trudno w to uwierzyć, ale to jest prawda. Ta ustawa jest bardzo potrzebna i według mojej wiedzy wszystko na to wskazuje, że w tym tygodniu na Komitecie Stałym Rady Ministrów pojawi się projekt. Byłaby to pierwsza ustawa tego typu – prawdopodobnie od kilkudziesięciu lat – specjalna, dedykowana województwu śląskiemu, żeby podnieść ten Śląsk z kolan – zaznacza Michał Wójcik.

Rozpoczęcie działalności związku metropolitalnego w woj. śląskim mogłoby –zdaniem rządu – nastąpić od 1 stycznia 2017 r.

RIRM

drukuj