fot. PAP/EPA

Ojciec Święty udaje się na Sardynię

Głównym celem papieskiej pielgrzymki będzie sanktuarium Matki Bożej Dobrego Powietrza (Madonna di Bonaria) w Cagliari. Franciszek będzie czwartym Następcą św. Piotra, który je odwiedzi.

Jednodniowa wizyta Biskupa Rzymu w Sardynii rozpocznie się dziś o godzinie 8:45 spotkaniem z przedstawicielami świata pracy. Następnie Ojciec Święty nawiedzi sanktuarium Madonna di Bonaria, gdzie będzie przewodniczył Eucharystii o godzinie 10:30. O godzinie 15:00 w katedrze w Cagliari spotka się z ubogimi i więźniami, a potem w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego Sardynii – z ludźmi kultury. Ostatnim punktem papieskiej wizyty w Cagliari będzie wieczorne spotkanie z młodzieżą.

Papież Franciszek ogłosił zamiar podróży apostolskiej do Cagliari podczas audiencji generalnej 15 maja br. Tego samego dnia opowiedział również o historycznej więzi „braterstwa” między Cagliari a Buenos Aires, sięgającej początków obecnej stolicy Argentyny, a związanej właśnie z nabożeństwem do Matki Bożej „Bonaria”.

Na wizytę papieską Sardyńczycy zorganizowali akcję: „Nie ma takiego biednego, który nie mógłby pomóc innemu biednemu”. Podczas akcji każdy wierny na Sardynii został poproszony o 1 euro. Zebrane fundusze zostaną dziś przekazane Papieżowi na pomoc bezdomnym mieszkańcom Buenos Aires, dla których obecny Papież – jeszcze jako arcybiskup tego miasta – rozpoczął budowę specjalnego ośrodka.

Warto dodać, że wizyta Franciszka w Cagliari odbędzie się w święto rodziny Bergoglio, które organizowane jest w Argentynie od 1975 roku. W tym roku zaplanowano je właśnie dziś, w mieście Córdoba. Spotkanie obejmuje wspólny posiłek i rodzinne świętowanie wszystkich Argentyńczyków noszących nazwisko Bergoglio. Jak poinformował argentyński portal Il Sismografo, zaproszenie wystosowano do 1300 osób, w tym do Papieża. Obecność potwierdziło ponad 400 osób, wśród których są bliżsi i dalsi krewni Franciszka – potomkowie włoskich imigrantów wywodzących się z Piemontu.

RIRM/ND

drukuj