Drugi dzień pielgrzymki do Ziemi Świętej

Drugiego dnia (w niedzielę) podróży apostolskiej po Ziemi Świętej, Papież Franciszek odwiedził Betlejem. Z miasta, gdzie narodził się Jezus, Ojciec św. udał się do Jerozolimy. Zwrócił się też z apelem o pokój na Bliskim Wschodzie.

Papież zaprosił do Watykanu prezydentów Mahmuda Abbasa i Szimona Peresa. Kulminacyjnym punktem wizyty Papieża w Betlejem była Msza Św. sprawowana na Placu Żłóbka. W homilii Ojciec Św. nawiązał do symboliki miejsca Mszy, podkreślając, że „dzieciątko z Betlejem jest kruche, jak wszyscy nowonarodzeni (…),  potrzebuje pomocy i ochrony”. W tym kontekście mówił, że wszyscy powinni wstydzić się tego, jaki los spotyka dziś dzieci, które są zniewalane, są uchodźcami i toną w morzu podczas ucieczki.

– Dzieciątko Jezus narodzone w Betlejem, każde dziecko, które rodzi się i rośnie w każdej części świata jest znakiem diagnostycznym, pozwalającym nam na sprawdzenie stanu zdrowia naszej rodziny, naszej wspólnoty, naszego państwa. Z tej diagnozy szczerej i uczciwej może wypłynąć nowy styl życia, w którym relacje nie byłyby już naznaczone konfliktem, uciskiem, konsumpcjonizmem, ale były by relacjami braterstwa, przebaczenia i pojednania, wzajemnego dzielenia się i miłości – mówił Papież.

Po drodze na plac Żłóbka Ojciec Św.  zatrzymał się przy murze oddzielającym Izrael od Autonomii Palestyńskiej. Ten gest spotkał się z aplauzem Palestyńczyków (uważają oni bowiem, że mur ten jest symbolem okupacji i apartheidu. Izrael twierdzi, że postawił konstrukcję ze względów bezpieczeństwa).

W rozważaniu wygłoszonym po modlitwie „Regina caeli” Papież zaprosił przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa i prezydenta Izraela Szimona Peresa do Watykanu na wspólną modlitwę o pokój w Ziemi Świętej.

– Wszyscy pragniemy pokoju. Tak wiele osób już buduje pokój – codziennie małymi gestami. Niektórzy cierpią, inni znoszą cierpliwie trudy tylu wysiłków, aby zbudować pokój. A wszyscy – zwłaszcza ci, którzy są postawieni na służbę własnych narodów – mamy obowiązek, aby zamienić się w narzędzia pokoju i jego budowniczych, przede wszystkim przez modlitwę. Budować pokój jest zadaniem trudnym, ale żyć bez pokoju, to jest koszmar. Wszyscy mężczyźni i kobiety tej ziemi, tego świata proszą, abyśmy zanieśli przed Boga ich żarliwe pragnienie pokoju – podkreślił Ojciec Święty.

Biura prezydentów Izraela i Autonomii Palestyńskiej potwierdziły, że przyjęli zaproszenie do wspólnych odwiedzin w Watykanie. Wizyta ma się odbyć w przyszłym miesiącu.

Ojciec Św. odwiedził także Grotę Narodzenia Chrystusa i spotkał się z setką dzieci – palestyńskich uchodźców; następnie udał się do Tel Awiwu. Na lotnisku imienia Ben Guriona powitali go prezydent Izraela Szimon Peres i premier Benjamin Netanjahu.

– Drodzy Panowie i Panie, dziękuję wam bardzo za waszą gościnność. Niech pokój i dobrobyt  zstąpią w obfitości na cały Izrael. Niech Bóg błogosławi swój lud pokojem. Szalom! – Powiedział Papież Franciszek. 

W Jerozolimie Ojciec Św. rozmawiał z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I. Obaj podpisali wspólną deklarację.  W dokumencie czytamy: „Przez nasze wspólne świadectwo Dobrej Nowiny Ewangelii możemy być w stanie pomóc ludziom naszych czasów, aby odkryli na nowo drogę, która prowadzi do prawdy, sprawiedliwości i pokoju”. Zwrócili także uwagę na historyczne znaczenie podróży ich poprzedników Pawła VI i Atenagorasa do Ziemi Świętej (1964 r.) i nawiązanych wówczas więzi.

– A jednak, 50 lat od uścisku tych dwóch czcigodnych ojców, uznajemy z wdzięcznością i wciąż nowym zadziwieniem, że dzięki impulsowi Ducha Świętego stało się możliwe podjęcie naprawdę ważnych kroków na drodze ku jedności. Mamy świadomość, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby osiągnąć tę pełnię komunii, która mogłaby się wyrazić także we wspólnym stole eucharystycznym, czego bardzo gorąco pragniemy. Różnice nie powinny nas przerażać i paraliżować naszej drogi. Musimy wierzyć, że tak, jak został odwalony kamień z grobu, podobnie także mogą zostać usunięte wszelkie przeszkody, które jeszcze uniemożliwiają między nami pełną komunię – zaznaczył Ojciec Święty. 

Poszczególne punkty pielgrzymki Papieża transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl