fot. PAP/EPA

Ojciec Święty: pielgrzymka do Meksyku doświadczeniem przemienienia

Ojciec Święty Franciszek w swoim rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański podsumował swoją pielgrzymkę do Meksyku i spotkanie z Patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem.

Ojciec Święty podkreślił, że jego wizyta w Meksyku była doświadczeniem przemienienia.

– Pan ukazał nam światło swej chwały poprzez ciało swojego Kościoła, jego świętego ludu, żyjącego na tej ziemi. Ciało tak często zranione, lud tak często uciskany, pogardzany, pogwałcony w swej godności. Rzeczywiście różne spotkania przeżywane w Meksyku pełne były światła – światła wiary, która przemienia twarze i rozświetla drogę – mówił papież Franciszek.

Papież Franciszek wskazał, że duchowym środkiem ciężkości jego pielgrzymki do Meksyku była modlitwa przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe.

– Podobnie jak moi poprzednicy, także i ja udałem się, aby umocnić wiarę narodu meksykańskiego, ale jednocześnie aby samemu być nim umocnionym. Zebrałem pełnymi garściami ten dar, aby służył dobru Kościoła powszechnego – podkreślił Papież.

Ojciec Święty nawiązał również do spotkania z Patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem na Kubie. Podkreślił, że było to pragnienie jego poprzedników.

– Także to wydarzenie jest proroczym światłem zmartwychwstania, którego świat dziś potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek. Niech Najświętsza Matka Boża nadal nas prowadzi na drodze przyjaźni i jedności – dodał Ojciec Święty.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański papież Franciszek zaapelował do wszystkich rządzących, aby osiągnięto międzynarodowe porozumienie w sprawie zniesienia kary śmierci.

Z inicjatywy Ojca Świętego obecni na placu Świętego Piotra otrzymali miserikordynę – czyli duchowy lek, w którym zapakowane są różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego. Lek powstał w Polsce.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj